X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniana (?) mowa ciała

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 21:00
Większość z nas zna termin "Body Language" – mowa ciała. Wielu ludzi występujących publicznie – polityków, biznesmenów, menadżerów, duchowych przywódców – zdaje sobie sprawę ze znaczenia tej "mowy", która jest ponadpokoleniowym i ponadkulturowym wizualnym kodem, służącym sygnalizowaniu emocji, nastawienia do życia i bliźnich oraz rozmaitych stanów wewnętrznych.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/STUDIO GRAND WEB

Nasze coraz bardziej samotne egzystowanie przy pozorach wspólnoty, jaką dają społeczne media, oducza zwracania uwagi na body language – choć w ekstremalnych sytuacjach (zagrożenie, erotyczne pobudzenie, poczucie odpowiedzialności za innego) włączają się atawistyczne reakcje.

– W mowie ciała najważniejsze jest zrozumienie tego, co mówi do nas nasze ciało. Chodzi o to, żeby się w nie wsłuchać. Zanim stworzy się dialog, zarówno ten werbalny, jak i wizualny, trzeba zadać sobie pytanie "czy wiem, co mówi do mnie moje ciało?", "czy znam swoje ciało?". Jeżeli nie wiemy, jak wyglądamy, nie odczytujemy sygnałów od swojego ciała, nie potrafimy interpretować tego, co ono do nas mówi, trudniej nam to zauważać u innych ludzi – podkreśla Barbara Popławska, autorka książek i terapeutka z Poradni Psychologicznej "W stronę zmiany".

Jak najłatwiej poznać i zrozumieć mowę ciała, nie korzystając z podręczników ani porad fachowców? Jedną z możliwości jest taniec towarzyski. Mowy ciała uczy też uprawianie sztuki walki (jak karate czy judo).

– Jeżeli chodzi o mowę ciała w sztukach walki, ten, który wyczuwa mowę ciała u drugiej osoby, ma większą szansę na wygraną. Często walka jest porównywana z tańcem, tam rytm jest spoiwem. Przeciwnicy są ze sobą zsynchronizowani i dopóki tak jest, jeden może adekwatnie odpowiadać na akcje drugiego. Jeżeli któryś z nich straci tę synchroniczność i zgubi rytm, staje się podatny na atak z drugiej strony – wyjaśnia Ryszard Grzyb malarz, poeta i karateka.

– Mowa ciała to wyraz najbardziej podświadomych, najbardziej autentycznych pragnień, ale w tańcu bardzo często zostają zafałszowane. Potrafią być zafałszowane także w grze aktorskiej. Czasami nie do końca rozumiemy swoją mowę ciała, ponieważ ta jest podświadoma. Na scenie mamy dużo lęku, bo zmagamy się z tremą i ona trochę zafałszowuje ten przekaz – dodaje Mirosław Woźniak, aktor, instruktor i choreograf zespołów baletowych w stołecznych domach kultury.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Barbara Popławska (autorka książek, terapeutka z Poradni Psychologicznej "W stronę zmiany"), Ryszard Grzyb (malarz, poeta, karateka), Mirosław Woźniak (aktor, instruktor i choreograf zespołów baletowych w stołecznych domach kultury)
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 21.13

Czytaj także

Co daje nam rodzina?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 22:22
W "Klubie Trójki" – rodzina. Małgorzata Sikorska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, napisała na jej temat znakomitą książkę, opartą na badaniach, które przeprowadziła: "Praktyki rodzinne i rodzicielskie we współczesnej Polsce – rekonstrukcja codzienności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok dalej w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 22:00
Pół wieku temu człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie i zrobił po nim kilka susów – bo trudno to nazwać krokami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie możemy sobie wyobrazić szczęśliwego świata?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 21:55
Przeżywamy fale nakładających się na siebie światowych kryzysów. Jednym z nich, być może podstawowym, jest kryzys wyobraźni.
rozwiń zwiń