Co stanie się z polskimi drzewami za kilkadziesiąt lat?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 22:10
Zdaniem ekspertów z Polskiej Akademii Nauk w ciągu kilkudziesięciu lat zniknie 75 procent polskich drzew.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Artur Bociarski

– Polska Akademia Nauk twierdzi, że zagrożone są te gatunki drzew, które dzisiaj zajmują około 3/4 powierzchni polskich lasów. Chodzi o to, że problem jest z drzewami, które są dominujące w naszym krajobrazie, takimi jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata – podkreśla prof. Andrzej Jagodziński, dyrektor Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.

– Drzewo do klimatu ma bardzo dużo. Wszyscy znamy przysłowie, że "las rośnie wolno". Z perspektywy gospodarki leśnej potrzeba aż 120 lat, aby drzewo było gotowe do ścięcia – zaznaczył dr hab. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Co stanie się z popularnymi gatunkami drzew za kilkadziesiąt lat? Jak walczyć z problemem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr hab. Bogdan Chojnicki (Pracownia Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), prof. Andrzej Jagodziński (dyrektor Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku)
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 21.10

kw/mk

Czytaj także

Zapomniana (?) mowa ciała

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 21:00
Większość z nas zna termin "Body Language" – mowa ciała. Wielu ludzi występujących publicznie – polityków, biznesmenów, menadżerów, duchowych przywódców – zdaje sobie sprawę ze znaczenia tej "mowy", która jest ponadpokoleniowym i ponadkulturowym wizualnym kodem, służącym sygnalizowaniu emocji, nastawienia do życia i bliźnich oraz rozmaitych stanów wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klub Trójki" na festiwalu filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 22:00
Trwa 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym, nadawanym prosto z Teatru Muzycznego w Gdyni, wyjazdowym wydaniu "Klubu Trójki", spotkaliśmy się z twórcami prezentowanych na imprezie filmów konkursowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Legiony" Dariusza Gajewskiego. W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 22:00
Od lat słychać narzekanie na polskie kino historyczne, że go nie ma albo że jak już jest to drętwe i nudne albo że ma zbyt mały rozmach. W rzeczywistości każdego roku jest kilka premier filmów historycznych i są to produkcje realizowane za coraz większe pieniądze. W ostatni poniedziałek odbyła się premiera najnowszej takiej megaprodukcji – filmu "Legiony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jakim kierunku rozwija się transport?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 22:22
Zakończył się Tydzień Zrównoważonego Transportu. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o barierach i perspektywach jego rozwoju.
rozwiń zwiń