Jak zostać wolontariuszem?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 22:00
W krajach zachodnich, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w wolontariat międzynarodowy angażuje się wiele osób, zwłaszcza młodzieży. A jak jest w Polsce?
Audio
  • Kto może być wolontariuszem zagranicznym? (Klub Trójki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

Jak można zostać wolontariuszem? Czy wymaga to specjalnych przygotowań? Czy dzisiejszemu wolontariatowi nie grozi niebezpieczeństwo, że ważniejsza jest samorealizacja ochotnika, który może dzięki temu przeżyć egzotyczną przygodę, niż rzeczywista pomoc potrzebującym.

– Żeby zostać wolontariuszem zagranicznym potrzeba dobrej woli, ale ta sama nie wystarcza. Musimy sobie zdać sprawę, że pomaganie drugiemu człowiekowi jest jedną z najtrudniejszych rzeczy na świecie. Bardzo łatwo jest być przekonanym, że się pomaga i nie rozumieć tego kontekstu i komuś zaszkodzić. W związku z tym, nie sama chęć jest ważna, ale i pewne kompetencje, kwalifikacje – mówi Paweł Cywiński z inicjatywy post-turysta.pl.

– Na kursach dla potencjalnych wolontariuszy nie da się całkowicie przygotować do samego wyjazdu. Dla nas najistotniejsze jest to, by sprawdzić dyspozycyjność danego człowieka, który chciałby wyjechać na wolontariat. Nie jest ważne to, by sprawdzić dlaczego potencjalny kandydat się zgłosił, ale to, by miał świadomość tego, co będzie robił od tej chwili. Musi wiedzieć, że na pewno będzie tam inaczej, niż mu się wydaje. Pytanie brzmi: czy potrafisz się dostosować, zmienić? – dodaje ks. Jerzy Limanówka z Fundacji Salvatti.

Czym jest wolonturystyka? Czemu budzi ona wiele kontrowersji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: ks. Jerzy Limanówka (Fundacja Salvatti), Paweł Cywiński (inicjatywa post-turysta.pl)
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Orla Straż pomaga na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 22:15
Bartosz Rutkowski, kiedyś wojskowy zwiadowca, komandor, który po przejściu na emeryturę zaczął w Kurdystanie pomagać chrześcijanom i jezydom prześladowanym przez islamistów na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóc tym, którzy niosą pomoc

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 19:00
Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę poddasza i dachu oraz remont zniszczonych i zalanych wodą pokoi w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Odrębnej 10 w Warszawie. W grudniu zeszłego roku, w wyniku pożaru, spłonął dach ośrodka.
rozwiń zwiń