Zrób sobie wiarę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 22:00
Obserwujemy powrót pogaństwa skrzyżowanego z kultem celebrytów i pop-kulturą. Zalewa nas fala dekonstrukcji wielkich religii.
Audio
  • Czy można stworzyć prawdziwą religię samemu? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Jednocześnie odtwarzane są tradycyjne struktury kultów tworzonych wokół pogańskich i pozbawionych jakiegokolwiek duchowego wymiaru "bożków".

Na przykład na Vienna Biennale (do 6.10.2019) w pokazie "Uncanny Values" znalazła się praca "Make Your Own Belief": z różnych elementów dowolnie wybranych religii i form ich praktykowania, każdy może sobie skonstruować indywidualnego "boga", który nie musi mieć formy fizycznej, świątyń ani kapłanów.

Czy to efekt powszechnej laicyzacji? Czy takie życie duchowe jest lepsze, niż skrajnie materialistyczne postawy?

– Tak już jest z ludźmi, że szukają sensu istnienia, a religia jest tym sensem istnienia najwyższej chyba jakości i kategorii. Nawet fitness staje się jakąś formą przeżycia religijnego dla wielu ludzi. Dla innych jest to czytanie książek, kuchnia. Mamy różne formy zastępczego wierzenia, które mocno udowadniają to, co powiedział kiedyś Robespierre, że jakąś formę religii społeczeństwo zawsze mieć musi – komentuje Łukasz Jasina, historyk kina z PISM.

– Wydaje mi się, że mamy bardzo dużo wzorców religii uprawianej samodzielnie, zarówno w polskiej kulturze, jak i szerzej w świecie. Nie jest tak, że do religii potrzebujemy zbiorowości. Można raczej myśleć o tym w ten sposób, że jest to bardzo złożony system, który obejmuje właściwie wszystko, co nas w życiu spotyka. Owszem, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że religia dokonuje się również w zbiorowości, ale pytanie jest takie: czy w dzisiejszym społeczeństwie, które bardzo dużo rzeczy negocjuje, znajduje przestrzeń do wspólnego istnienia, nie jesteśmy zachęcani do uprawiania religii samodzielnie? – stwierdza dr Michał Rogalski, historyk filozofii i myśli religijnej.

Skąd u człowieka bierze się sama potrzeba religii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Łukasz Jasina (historyk kina, historyk, publicysta, komentator, pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Michał Rogalski (doktor filozofii, historyk filozofii i myśli religijnej, autor książki "Producenci margaryny?" Marian Zdziechowski i polski modernizm katolicki")
Data emisji: 2.10.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Wielkanocne interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 22:00
Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze chrześcijańskie święto – co odzwierciedla się w sztuce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska pod Krzyżem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 22:00
Dwaj dokumentaliści, Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz, wcześniej dali się poznać jako animatorzy dwóch olbrzymich przedsięwzięć religijnych nie tylko w skali ogólnopolskiej, lecz także europejskiej.
rozwiń zwiń