X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 22:00
– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
Audio
  • Kornel Morawiecki i jego miejsce w polskiej historii (Klub Trójki)
Kornel Morawiecki w 1990 roku
Kornel Morawiecki w 1990 rokuFoto: PAP/Janusz Mazur

– Zazwyczaj mówi się o radykalizmie "Solidarności Walczącej", ale dla mnie tym, co ją wyróżniało, było otwarcie na Wschód, na Związek Radziecki. Nikt inny nie miał takiego szerokiego myślenia, co przejawiało się w pytaniach, które zadawał. Pytał, jaki Lech Wałęsa ma pomysł na związek zawodowy, na Polskę i na świat. Kornel Morawiecki zajmuje w historii Polski miejsce poczesne – ocenił Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak z "Solidarności" wyłoniła się bardziej stanowcza "Solidarność Walcząca" i w czym ta stanowczość się przejawiała? Dlaczego organizacja Kornela Morawieckiego nigdy nie zjednoczyła się z jej podobnymi (np. z Konfederacją Polski Niepodległej), które działały w tym samym czasie?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: Grzegorz Majchrzak (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), Andrzej Zybertowicz (historyk, socjolog, były działacz opozycji antykomunistycznej)
Data emisji: 3.10.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kr/mk

Czytaj także

Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 22:00
– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna misja Instytutu Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 22:00
"Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" – pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek w Berlinie zostanie otwarta wielka wystawa ukazująca historię Polski w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Najważniejsze dokonania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 22:02
Gośćmi "Klubu Trójki" nadawanego wprost z Teatru Polskiego W Warszawie, gdzie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych, byli laureaci wyróżniania w kategorii Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski, a także przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń