Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 22:00
– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
Audio
  • Kornel Morawiecki i jego miejsce w polskiej historii (Klub Trójki)
Kornel Morawiecki w 1990 roku
Kornel Morawiecki w 1990 rokuFoto: PAP/Janusz Mazur

– Zazwyczaj mówi się o radykalizmie "Solidarności Walczącej", ale dla mnie tym, co ją wyróżniało, było otwarcie na Wschód, na Związek Radziecki. Nikt inny nie miał takiego szerokiego myślenia, co przejawiało się w pytaniach, które zadawał. Pytał, jaki Lech Wałęsa ma pomysł na związek zawodowy, na Polskę i na świat. Kornel Morawiecki zajmuje w historii Polski miejsce poczesne – ocenił Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak z "Solidarności" wyłoniła się bardziej stanowcza "Solidarność Walcząca" i w czym ta stanowczość się przejawiała? Dlaczego organizacja Kornela Morawieckiego nigdy nie zjednoczyła się z jej podobnymi (np. z Konfederacją Polski Niepodległej), które działały w tym samym czasie?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: Grzegorz Majchrzak (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), Andrzej Zybertowicz (historyk, socjolog, były działacz opozycji antykomunistycznej)
Data emisji: 3.10.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kr/mk

Czytaj także

Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 22:00
– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna misja Instytutu Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 22:00
"Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" – pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek w Berlinie zostanie otwarta wielka wystawa ukazująca historię Polski w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Najważniejsze dokonania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 22:02
Gośćmi "Klubu Trójki" nadawanego wprost z Teatru Polskiego W Warszawie, gdzie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych, byli laureaci wyróżniania w kategorii Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski, a także przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń