Szewach Weiss: możemy stworzyć lepszy i sprawiedliwszy świat

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 22:00
– Polska była chyba najważniejszym centrum życia żydowskiego w historii naszego narodu – mówił w Trójce Szewach Weiss. Jakie dziś są stosunki polsko-żydowskie?
Audio
Szewach Weiss
Szewach WeissFoto: Wojciech Kusiński/PR

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się premiera filmu dokumentalnego Macieja Dutkiewicza "Tak blisko, tak daleko", przedstawiającego historię Szewacha Weissa. Czego możemy dowiedzieć się z tego obrazu? Jak ukazuje on relacje Polaków i Żydów? 

– Ten film jest osobisty, ale ma wartość ogólną. Dotykamy w nim wielu spraw. Z Maciejem, reżyserem, pracowało się bardzo dobrze. Wiedział, dokąd zmierza i co chce przedstawić – zaznaczył Szewach Weiss. 

– Zanim powstał scenariusz, rozmawialiśmy dziesiątki godzin. Z różnych stron doszliśmy do wniosku, że warto zrobić taki film, bo zdecydowanie więcej nas łączy, niż dzieli. Na tym, co dobre, trzeba budować i patrzeć wprzód. Mówiąc "nas", chodzi mi o Polaków i Żydów – dodał Maciej Dutkiewicz. 

Dlaczego reżyser zdecydował się przedstawić historię Szewacha Weissa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Michał Płociński 
Goście: prof. Szewach Weiss (ambasador Izraela w Polsce), Maciej Dutkiewicz (reżyser filmu "Tak blisko, tak daleko")
Data emisji: 7.10.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw/mk

Czytaj także

Zrób sobie wiarę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 22:00
Obserwujemy powrót pogaństwa skrzyżowanego z kultem celebrytów i pop-kulturą. Zalewa nas fala dekonstrukcji wielkich religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwistyka społeczna, czyli oddolne badanie historii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:00
Archiwa społeczne to oddolne zapamiętywanie i dokumentowanie historii. Najczęściej prowadzą je organizacje pozarządowe, choć bywają i takie, nad którymi czuwają instytucje samorządowe, na przykład biblioteki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 22:00
– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
rozwiń zwiń