X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odmienność nie w pełni sprawnego ciała

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 22:00
Gościem tego wydania "Klubu Trójki" jest Maria Reimann – antropolożka kultury, badaczka relacji, zdrowia i medycyny. Ukazała się jej książka "Nie przywitam się z Państwem na ulicy. Szkic o doświadczaniu niepełnosprawności". To doświadczenie autorka dzieli ze swoimi rozmówczyniami.
Audio
  • Jak wygląda życie z zespołem Turnera? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SvetaZ

"Nie przywitam się z państwem na ulicy" Maria Reimann "Nie przywitam się z państwem na ulicy" Maria Reimann

To, co ma do powiedzenia Maria Reimann, jest szczere, poruszające, mądre.

– Tytuł mojej książki odnosi się do tego, co mówię moim sąsiadom. Ostrzegam ich, że nie przywitam się z nimi na ulicy, bo jestem osobą niedowidzącą. Nie rozpoznaję spotykanych osób. To prawda, że zdarzało mi się uprawiać różne sporty, które nie są przeznaczone dla osób z problemami ze wzrokiem – mówi rozmówczyni Dariusza Bugalskiego. – Moi rodzice nie odpuszczali i chcieli bym brała udział w zajęciach, które czasem były nawet ponad moje siły. Natomiast później, już jako nastolatka i dorosła osoba, sama chciałam robić różne rzeczy i uważam, że moi rodzice bardzo mi wtedy pomogli – dodaje.

Książka Marii Reimann jest próbą opisu zmagań z fizycznymi ograniczeniami i zrozumienia różnych znaczeń odmienności nie w pełni sprawnego ciała. Punktem wyjścia są dla autorki jej rozmowy z kobietami urodzonymi z zespołem Turnera, szczególną "kondycją genetyczną" wywołującą różne niejednoznaczne zmiany w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Głosy rozmówczyń łączy zaś z własnym doświadczeniem życia z niepełnosprawnością. Skupienie, empatia i subtelne poczucie humoru towarzyszą głęboko humanistycznemu namysłowi nad cierpieniem i strategiami przekraczania ograniczeń. W efekcie otrzymujemy misternie skonstruowaną, złożoną z żywych, nasyconych uczuciami obrazów, poruszającą refleksję nad naszym człowieczeństwem.

Czym różni się niepełnosprawność od niesprawności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Maria Reimann (antropolożka kultury i tłumaczka, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW)
Data emisji: 21.10.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Niepełnosprawni kierowcy są wśród nas. Działalność stowarzyszenia SPiNKa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 23:55
– Głównym celem naszego stowarzyszenia jest tworzenie możliwości dla ludzi z różnymi niepełnosprawnościami. Głównie myślimy tu o narządach ruchu, ale też wadach słuchu i mowy. Chcemy, żeby tacy ludzie mogli korzystać z dobrodziejstwa motoryzacji i stali się ludźmi mobilnymi, a przez to otrzymywać szansę bycia aktywnymi społecznie i zawodowo – mówi Krzysztof Marciniak, szef i założyciel Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy pomocne ludziom

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 00:00
W tej odsłonie audycji "Czas niezwykły" opowiadamy o psach przewodnikach w Polsce. 
rozwiń zwiń