X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fakty i mity o II RP

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 22:00
W powszechnej świadomości utrwaliło się wiele mitów dotyczących II RP. Jak wiele z nich miało odzwierciedlenie w rzeczywistości? Które z panujących opinii mijają się z prawdą?
Audio
Marszałek Józef Piłsudski odbiera raport od dowódcy defilady gen. Daniela Konarzewskiego
Marszałek Józef Piłsudski odbiera raport od dowódcy defilady gen. Daniela KonarzewskiegoFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

"Dziedzictwo II Rzeczypospolitej" wyd. Muzeum Historii Polski "Dziedzictwo II Rzeczypospolitej" wyd. Muzeum Historii Polski

Nakładem Muzeum Historii Polski ukazała się właśnie książka "Dziedzictwo II Rzeczypospolitej". Na wydawnictwo składają się eseje, których autorami są wybitni znawcy epoki: Andrzej Nowak, Włodzimierz Suleja, Paweł Skibiński, Marek Kornat, Piotr Fiedorczyk, Katarzyna Błachowska, Bolesław Orłowski, Wojciech Roszkowski, Wojciech Morawski, Michał Kopczyński, Bartosz Ogórek, Jan Żaryn, Andrzej Szczerski, Katarzyna Nowakowska-Sito, Rafał Habielski i Piotr Tadeusz Kwiatkowski.

– Do dyskusji o budowie fundamentów niepodległego i nowoczesnego państwa potrzebna jest głębsza refleksja nad całym okresem II Rzeczypospolitej – wskazuje w przedmowie książki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

"Wskrzeszone w 1918 r. państwo przetrwało zaledwie nieco ponad dwadzieścia lat. Te dwie dekady wolności odegrały jednak niebagatelną rolę w narodowej tożsamości, szybko przeradzając się w mit. Wyobrażenie o Polsce międzywojennej przetrwało nie tylko czas II wojny światowej, lecz także kilka dziesiątków lat braku suwerenności. Im dłużej trwały rządy komunistów, tym bardziej społeczeństwo idealizowało wizje II RP. Pomimo propagandy uwypuklającej negatywne aspekty funkcjonowania Polski międzywojennej w pamięci zbiorowej zachował się przekazywany przez część starszego pokolenia pozytywny obraz kraju sprzed II wojny. Obraz ten, z pewnością nie do końca prawdziwy, często wręcz idealizowany, stanowił projekcję wyobrażeń, które łatwo było można zestawić z trudnościami dnia codziennego i zależnością od wschodniego sąsiada" – napisał we wstępie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Autorzy skupiają się tu bardziej na tym, co pozostało po II RP, do czego możemy się odwoływać. Oczywiście, nikt nie unika tu trudnych pytań, bo Polska borykała się wtedy z wieloma poważnymi problemami, ale na ich tle widać i osiągnięcia – mówi historyk dr Mikołaj Mirowski

– II RP należy atakować i bronić jednocześnie. Obraz jest szary, nie ma tu czerni i bieli. Widać kontrasty, jak na przykład analfabetyzm – jeden z najczęstszych przykładów problemów tamtego okresu, który jednak dramatycznie wówczas malał. Wielka w tym zasługa szkoły, która wychowała tzw. pokolenie Kolumbów, których dziedzictwo staje się widoczne już w 1939 roku – dodaje historyk Wojciech Kalwat.

Kiedy doszło do największej demonizacji okresu II RP? Jaki dorobek pozostawiła po sobie przedwojenna Polska i jak można go oceniać z perspektywy współczesności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr GursztynGość: Wojciech Kalwat (historyk, pedagog, popularyzator historii, redaktor Magazynu Historycznego "Mówią wieki"), dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, pracownik Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml/gs

Czytaj także

Archiwistyka społeczna, czyli oddolne badanie historii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:00
Archiwa społeczne to oddolne zapamiętywanie i dokumentowanie historii. Najczęściej prowadzą je organizacje pozarządowe, choć bywają i takie, nad którymi czuwają instytucje samorządowe, na przykład biblioteki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewach Weiss: możemy stworzyć lepszy i sprawiedliwszy świat

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 22:00
– Polska była chyba najważniejszym centrum życia żydowskiego w historii naszego narodu – mówił w Trójce Szewach Weiss. Jakie dziś są stosunki polsko-żydowskie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?
rozwiń zwiń