Mikroplastik – wielkie zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 22:00
O zanieczyszczeniu powietrza pyłami, tlenkami siarki, azotu, czy benzopirenem, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" wiele razy. Tym razem również mówimy o zanieczyszczeniu, ale czym innym.
Audio
  • Jak bardzo szkodliwy jest mikroplastik? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersock.com/Mr_Mrs_Marcha

W ciągu ostatnich 70 lat wyprodukowaliśmy prawie 9 miliardów ton tworzyw sztucznych, a obecna produkcja wynosi ok. 400 milionów ton rocznie. Plastiki obecne są dosłownie wszędzie: na dnie Rowu Mariańskiego, na biegunach, pustyniach i w najbardziej niedostępnych częściach puszczy amazońskiej.

Skąd w powietrzu bierze się mikro- i nanoplastik? Czym jest i jak bardzo jest on dla nas groźny?

– Przeprowadziliśmy badanie, które miało na celu stwierdzenie, czy w ogóle mikroplastik znajduje się w atmosferze Krakowa. Niestety, stwierdziliśmy, że nie tylko się on tam znajduje, ale jest go bardzo dużo. To jedyne takie badanie w Polsce na tę chwilę. Fragmentów mikroplastiku udało nam się znaleźć tak dużo, że bez wykorzystywania zaawansowanych technik analitycznych, byliśmy w stanie optycznie go rozpoznać. Wolałabym uniknąć na ten moment konkretnych informacji, czyli np. ile jest go w objętości powietrza, natomiast, mogę powiedzieć subiektywnie, że jest go dużo więcej, niż przypuszczaliśmy – stwierdza Kinga Jarosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Mikroplastik to olbrzymia grupa związków chemicznych. My, jako lekarze, wyróżniamy dwa z nich: bisfenol A i ftalany. Są to związki hormonalnie czynne, które głównie dostają się do organizmu człowieka z żywnością i wodą pitną. Niestety, wpływają one na nasz układ hormonalny. Związki te mogą naśladować żeńskie hormony i wpływać na rozwój nowotworów zależnych od hormonów. Mogą być szkodliwe dla nerek, wątroby, ale jest też ryzyko, że u płodów kobiet w ciąży narażonych na te związki, które mają urodzić chłopca, może dojść do zaburzeń w kierunku płodów żeńskich – mogą one nabrać cech bardziej kobiecych, niż by to wynikało z ich genotypów – ostrzega alergolog i pediatra dr Izabela Błach-Lagawiec.

Czy da się określić źródło mikroplastiku w atmosferze? Co generuje go więcej: gospodarstwa domowe, czy przemysł? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Gość: dr n. med Izabela Błach-Legawiec (alergolog, pediatra), Kinga Jarosz (doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych UJ, kierowniczka projektu badawczego "Mikroplastik we współczesnych osadach jako potencjalny wskaźnik Antropocenu")
Data emisji: 29.10.2019
Godzina emisji: 21.08

ml


Czytaj także

Dlaczego woda w butelkach PET ma termin ważności?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 08:00
– To, że plastikowa butelka rozkłada się setki lat, nie znaczy, że w międzyczasie nie uwalniają się z niej różne szkodliwe substancje – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Nobla 2019: kto został laureatem w dziedzinie medycyny i fizyki?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 07:30
– W poniedziałek przyznano nagrodę w dziedzinie medycyny i fizjologii, a we wtorek z fizyki – mówił o wydarzeniach z 7 i 8 października dr Tomasz Rożek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak reaguje nasz organizm na szczepionkę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 07:30
Słuchaczka radiowej Trójki zapytała naszego eksperta: czy można zarazić się grypą przez szczepionkę? – Najkrótsza odpowiedź brzmi "nie". To nie jest możliwe – zaznaczył dr Tomasz Rożek, który wyjaśnił, dlaczego pojawia się ten mit. 
rozwiń zwiń