Nierówna walka z lękami

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 22:00
Lęk potrafi zatruć życie. Niestety, mało się o nim mówi – nawet osoby, które się z nim zmagają na co dzień miewają trudności z opowiedzeniem tego, co ich trapi. Jak sobie z nim radzić?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Thomas Andre Fure

– To jest taki problem trochę ukryty. Trzeba o nim mówić. Badania europejskie wskazują na to, że depresja, o której dużo się mówi, dotyka 7 proc. populacji, ale lęki już kilkunastu proc. O depresji mówimy dużo, ale równie dużo, jeśli nie więcej, powinniśmy mówić o zaburzeniach lękowych – mówił psychiatra dr Sławomir Murawiec.

– "Jestem tchórzem, histerykiem, przesadzam, nie mam racji, przecież nic się nie dzieje" – to często mówią osoby cierpiące na lęki. Depresja ma twarz znanych osób, aktorów, artystów, polityków, działaczy społecznych i osadziła się tematycznie – każdy jest z nią oswojony. Została odmieniona przez wszystkie przypadki. Lęk nie. Jest ukryty, schowany gdzieś. Towarzyszy często depresji i wydaje się, że jest to jej młodsza, biedniejsza siostra – dodała Iwona Centka, psychoterapeutka.

W "Klubie Trójki" zaprezentowaliśmy też Państwu debiutancki reportaż Gabrieli Darmetko "Lęk". Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Autorka reportażu: Gabriela Darmetko
Goście: Iwona Centka (psychoterapeutka), dr Sławomir Murawiec (psychiatra)
Data emisji: 6.11.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Czy naszym dzieciom jest potrzebna edukacja psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 22:00
Psychologia nie odpowie na pytanie: "jak żyć?", ale jej odkrycia mogą być pomocne, by poszukiwać odpowiedzi. A świat się komplikuje coraz bardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
rozwiń zwiń