O historii współcześnie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 22:00
Jak opowiadać dziś o historii? Mamy multimedialne muzea, pomniki i nowe nazwy ulic. Ale też patriotyczne murale, albumy muzyczne i huczne obchody historycznych rocznic. 
Audio
  • Jak ciekawie przekazywać wiedzę o historii? (Klub Trójki)
Der Warschauer Aufstand jhrt sich in diesem Jahr zum 76. Mal.
Der Warschauer Aufstand jährt sich in diesem Jahr zum 76. Mal.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Jaką rolę to spełnia i co dalej? Czy to wystarcza, czy może bez porządnie prowadzonych lekcji w szkole pozostaje jedynie ciekawym, ale niewiele wyjaśniającym dodatkiem?

– Albumy z cyklu "Pamiętamy 44" i inne wydawnictwa mają wyłącznie funkcję promocyjną, a nie funkcję tworzenia świadomości historycznej. Ich rolą jest skupienie osób, które np. Powstaniem Warszawskim się nie interesują, natomiast mogą zainteresować się jazzem czy rapem. To jest otwarcie drogi do zapoznania się z danym wydarzeniem historycznym – wyjaśnia dr Łukasz Michalski, historyk, wieloletni nauczyciel i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.

– Kiedy pierwszy raz obejrzałem film "Danton" Andrzeja Wajdy, zapragnąłem wiedzieć więcej o rewolucji francuskiej jako takiej, zgłębić wiedzę na temat tego, kim był Robespierre, kim był Danton. Potem dowiedziałem się, że konsultantem historycznym był Jan Baszkiewicz i dzięki Wajdzie przeczytałem Baszkiewicza jeszcze raz, sięgnąłem po książki Stefana Mellera i rewolucja francuska stała się dla ważnym wydarzeniem – opowiada dr Mikołaj Mirowski, historyk z Muzeum Historii Polski.

Ile czasu średnio poświęcamy na zwiedzanie muzeów? Które dzieła filmowe wymieniane przez naszych rozmówców ukazują postaci historyczne zupełnie innymi niż były w rzeczywistości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: dr Mikołaj Mirowski (historyk, Muzeum Historii Polski), dr Łukasz Michalski (historyk, wieloletni nauczyciel, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)
Data emisji: 7.11.2019
Godzina emisji: 21.10

kr

Czytaj także

"Legiony" Dariusza Gajewskiego. W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 22:00
Od lat słychać narzekanie na polskie kino historyczne, że go nie ma albo że jak już jest to drętwe i nudne albo że ma zbyt mały rozmach. W rzeczywistości każdego roku jest kilka premier filmów historycznych i są to produkcje realizowane za coraz większe pieniądze. W ostatni poniedziałek odbyła się premiera najnowszej takiej megaprodukcji – filmu "Legiony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak opowiadać o historii we współczesnym kinie?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 22:00
XI Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni to okazja do podsumowania kwestii sposobu opowiadania o najnowszej historii w ciągu minionej dekady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty i mity o II RP

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 22:00
W powszechnej świadomości utrwaliło się wiele mitów dotyczących II RP. Jak wiele z nich miało odzwierciedlenie w rzeczywistości? Które z panujących opinii mijają się z prawdą?
rozwiń zwiń