Listopad – miesiąc, w którym w Niemczech dzieją się wielkie rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 22:00
Stanisław Wyspiański napisał, że "listopad to dla Polski niebezpieczna pora". Tymczasem, za naszą zachodnią granicą, w trakcie XX wieku, w tym miesiącu miało miejsce wiele znaczących wydarzeń.
Audio
  • Listopad - ważny miesiąc w historii Niemiec (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/canadastock

Proklamacja Republiki Weimarskiej w 1918, upadek pierwszego przewrotu Hitlera w 1923, dzień pierwszego wielkiego pogromu Żydów w 1938, zwany również nocą kryształową, upadek Muru Berlińskiego – wszystkie te wydarzenia miały miejsce 9 listopada. Bezdyskusyjnie, jest to miesiąc, w którym w Niemczech działy się rzeczy znaczące.

– W 1989 roku miałam 9 lat. Mieszkałam wtedy w Norymberdze i pamiętam, że upadek muru śledziliśmy pilnie w telewizji. Później, obywatele NRD zaczęli docierać do naszego miasta. Mieszkaliśmy na starym mieście, gdzie znajdowało się bardzo dużo sklepów do których ci ludzi przyjeżdżali i to, co mnie uderzyło najmocniej wtedy, to fakt, że wszyscy byli ubrani jednakowo. Później spojrzałam na to zupełnie inaczej. Zrozumiałam, że chłonęli oni atmosferę Zachodu, której brakowało im od tak wielu lat – mówi dziennikarka Olga Doleśniak-Charczuk.

– To, co mnie uderzyło w NRD w tamtym okresie, to fakt, że ciężko było z kimkolwiek porozmawiać szczerze. W Polsce ludzie byli bardzo rozgadani, trudno było znaleźć kogoś, kto nie skrytykuje władzy. Być może, gdybym miał bliższy kontakt, wyglądałoby to inaczej, ale ludzie wydawali się tam wciąż zastraszeni – wspomina Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej.

– Szokowało mnie to, jak wielkim brakiem instynktu wykazywała się inteligencja zachodnioniemiecka. Stanęli po stronie pani Thatcher i Francuzów i była przeciwko zjednoczeniu Niemiec. Bali się tego. Ich wschodnioniemieccy odpowiednicy wiedzieli, że jest to moment, który trzeba chwytać, bo za chwilę go nie będzie – dodaje dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z OSW.

Czy różnice między Niemcami wschodnimi i zachodnimi są wciąż widoczne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Olga Doleśniak-Charczuk (Gazeta Polska Codziennie), Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita), dr Anna Kwiatkowska-Drożdż (Kierownik Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

Jak powstała Republika Weimarska?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 22:00
Sto lat temu Niemcy przeżyły rewolucję, która obaliła cesarstwo Wilhelma II i zmierzyły się potem z próbą komunistycznego powstania Spartakusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń