X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filozofia Platona we współczesnej polityce według Francisa Fukuyamy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 22:00
Zacznijmy od Platona: Oprócz racjonalnej i instynktownej części duszy jest jeszcze jej trzeci element: thymos. Thymos jest siedliskiem gniewu i dumy. Żąda uznania: chodzi o godność.
Audio
  • Jak filozofia Platona przekłada się na współczesną politykę? (Klub Trójki)
Pomnik Platona
Pomnik PlatonaFoto: Shutterstock.com/Raul Rodriguez Arias

"Tożsamość. Współczesna polityka tożsamościowa i walka o uznanie" Francis Fukuyama "Tożsamość. Współczesna polityka tożsamościowa i walka o uznanie" Francis Fukuyama

To właśnie thymos kreuje dzisiejszą politykę tożsamościową. Francis Fukuyama, wybitny politolog, napisał na ten temat książkę, której ambicją jest wyjaśnienie tego, co się dzieje ze światem: "Tożsamość. Współczesna polityka tożsamościowa i walka o uznanie".

Francis Fukuyama powiedział: "Tożsamość jest dzisiaj motywem przewodnim wielu zjawisk politycznych, od nowych populistycznych ruchów nacjonalistycznych, poprzez bojowników islamskich, po kontrowersje, do których dochodzi na kampusach uniwersyteckich. Nie uciekniemy od myślenia o sobie i naszym społeczeństwie w kategoriach tożsamościowych. Ale musimy pamiętać, że głęboko zakorzeniona w każdym z nas tożsamość nie jest ani stała, ani niekoniecznie dana nam dzięki pochodzeniu. Tożsamość można użyć do dzielenia, ale też, jak niegdyś, do integrowania. To w ostatecznym rachunku będzie lekarstwo na populizm naszych czasów".

– Żyjemy dziś w dziwnym czasie, w którym wielu rzeczy nie rozumiemy. Jeśli przypomnieć sobie wszelkie prognozy jak się będzie zmieniać świat, społeczeństwo, sprzed 20-10 lat, to okaże się, że lądujemy zupełnie gdzie indziej, niż się spodziewaliśmy. Fukuyama, który był jednym z najważniejszych twórców tych projekcji na początku lat 90., tłumaczy się tą książką, dlaczego społeczeństwo i człowiek są tak skomplikowani. Trudno do końca przewidzieć reakcje tego układu – stwierdza ekonomista prof. Witold Orłowski.

– Wyjaśniając obecne kryzysy, z którymi mierzy się demokracja, liberalizm, czy świat Zachodu, jest też związane z czymś innym. Thymos, czyli trzeci składnik duszy opisany w "Państwie" Platona i polega na tym, że ludziom potrzebują w swoim życiu uznania. Ta trzecia część duszy to wyzwala w człowieku – mówi politolog Maciej Makulski.

Skąd bierze się gniew społeczeństw, które z pozoru powinny być bardzo szczęśliwe w sytuacji, w której się znajdują? Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoi obecnie demokracja zachodnia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Maciej Makulski (politolog, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego), prof. Witold Orłowski (ekonomista)
Data emisji: 18.11.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Romantycy kontra kapitalizm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 22:00
Temat – wydawałoby się – "z lamusa historii". Bo co nas obchodzą opinie romantyków na temat rodzącego się i stopniowo zwyciężającego kapitalizmu przemysłowego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdyby myśli wielkich filozofów się zmaterializowały…

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 22:00
Na przykład, jakby wyglądał hotel arystotelesowski?
rozwiń zwiń