X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Duńska sztuka szczęścia według Meika Wikinga

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:00
Jego istnienie może się wydawać dziwne, zaskakujące, ale znajdujący się w Kopenhadze Instytut Badań nad Szczęściem to bardzo prawdziwa instytucja.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/My Good Images

"Sztuka tworzenia wspomnień" Meik Wiking "Sztuka tworzenia wspomnień" Meik Wiking

Ale właściwie co w tym dziwnego? Na czym nam najbardziej zależy? No, właśnie…

Dyrektorem instytutu (który prowadzi badania naukowe i próbuje określić, jakie są indywidualne i społeczne drogi do szczęścia) jest Meik Wiking. Ukazała się właśnie jego nowa książka "Sztuka tworzenia wspomnień". (W tym tytule dzieje się także coś dziwnego: "tworzenie wspomnień"? Jak to?)

– Nasz instytut brzmi jak jakieś magiczne miejsce, w którym w jednym pokoju jest pełno lodów, a w drugim szczeniaczki, ale tak naprawdę jesteśmy grupą ludzi, która zajmuje się szczęściem, dobrostanem, jakością życia z naukowego punktu widzenia. Staramy się odpowiedzieć na trzy pytania: jak zmierzyć coś tak nieuchwytnego i subiektywnego jak szczęście? Dlaczego niektórzy ludzie są szczęśliwsi od innych? Jak można podnosić jakość życia? Bazując na danych z naszych badań, zastanawiamy się nad tym jak tworzyć lepsze miejsca pracy, lepsze prawo i lepsze społeczeństwo – mówi Meik Wiking.

Jak powstają szczęśliwe wspomnienia? Dlaczego fragment piosenki, zapach albo smak mogą cofnąć nas w czasie do zapomnianych wydarzeń? I czy można nauczyć się tworzyć szczęśliwe wspomnienia i ćwiczyć zapamiętywanie ich na dłużej? W zeszłym roku Meik Wiking – autor wydanego w 37 krajach bestsellera "Hygge. Klucz do szczęścia" oraz dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem – skończył 40 lat i zrozumiał, że ma za sobą już połowę życia (przeciętny Duńczyk żyje 80 lat). Właśnie dlatego zaczął się zastanawiać nad swoimi wspomnieniami. Które z przeżytych dotąd 14 610 dni są wciąż żywe w jego pamięci i dlaczego? Pamięta swój pierwszy pocałunek, ale trudno mu sobie przypomnieć, co robił w marcu 2007 roku. Meik zaczął badać wspomnienia w Instytucie Badań nad Szczęściem. W zeszłym roku pracownicy Instytutu rozpoczęli Badanie Tysiąca Szczęśliwych Wspomnień – poprosili tysiąc osób z 75 krajów o opisanie jednego ze swoich szczęśliwych wspomnień. Otrzymali bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Te odpowiedzi stały się podstawą dalszych badań Meika nad tym, dlaczego właśnie te chwile utkwiły ludziom w pamięci jako radosne. W ten sposób stworzył swoją listę "sześciu składników szczęśliwego wspomnienia". Następnie Meik opracował rady, jak tworzyć nowe szczęśliwe wspomnienia. Wskazówkami dzieli się w swojej książce Sztuka tworzenia wspomnień. Książka powstała oparciu o dane badawcze, cytaty z pamiętników, wywiady, międzynarodowe sondaże oraz eksperymenty behawioralne. Instytut Badań nad Szczęściem odpowiada na pytanie, jak tworzyć chwile idealne.

Czym jest hedonometr i do czego on służy? W jaki sposób można odwiedzić muzeum wspomnień? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Meik Wiking (dyrektor generalny Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze, autor książek), Olga Siara (tłumaczka)
Data emisji: 25.11.2019
Godzina emisji: 21.07

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Szczęście...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 02:22
Posłuchajmy tego słowa: jak ono chrzęści!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co chciałyby nam powiedzieć zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 22:00
Profesor Marc Bekoff dokonał czegoś, wydawałoby się, niedorzecznego: napisał książkę w imieniu zwierząt. Gdyby umiały napisać przesłanie do nas, ludzi, co chciałyby nam powiedzieć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia Platona we współczesnej polityce według Francisa Fukuyamy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 22:00
Zacznijmy od Platona: Oprócz racjonalnej i instynktownej części duszy jest jeszcze jej trzeci element: thymos. Thymos jest siedliskiem gniewu i dumy. Żąda uznania: chodzi o godność.
rozwiń zwiń