Literacka Nagroda Nobla kiedyś i dziś 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literacka Nagroda Nobla kiedyś i dziś 
Olga Tokarczuk chwilę po odebraniu Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rokFoto: PAP/EPA/Jonas Ekstromer / POOL

– To dobry dzień dla polskiej kultury. To piąta literacka Nagroda Nobla, co czyni z nas potęgę, bo należymy już do tej ścisłej czołówki najchętniej nagradzanych krajów przez Szwedzką Akademię – zapowiadał audycję Mariusz Cieślik. 

Posłuchaj

Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw.

Ceremonia odbywająca się w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla to zwieńczenie trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego. Oprócz Polki nagrodę odbiera dziś także laureat literackiego Nobla za ten rok Austriak Peter Handke oraz 12 pozostałych noblistów wyróżnionych w dziedzinie: fizyki, chemii, medycyny i nauk ekonomicznych. Wieczorem w sztokholmskim ratuszu zostanie wydany królewski bankiet. W późniejszym terminie zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 850 tysięcy euro.

W sobotę w Sztokholmie Olga Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski pt. "Czuły narrator".

Akademia Szwedzka przyznała polskiej pisarce literackiego Nobla za "narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia".

Olga Tokarczuk jest laureatką wielu literackich nagród, od kilku lat była wymieniana w gronie faworytów do literackiego Nobla. Za powieść "Bieguni" została uhonorowana w ubiegłym roku Międzynarodową Nagroda Bookera. Olga Tokarczuk to także dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za powieści "Bieguni" w 2008 roku i "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.

Urodzona w Sulechowie pisarka jest piątą w historii, polską laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: w 1905 roku – Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, w 1980 - uhonorowano nią Czesława Miłosza, a w 1996 roku  Wisławę Szymborską.

– Współczesna rzeczywistość jest nieustanie opakowywana przez frazesy, formy sprzedaży, które przybierają kształt niesłychanie fascynujących ikon wirtualnego świata. Ogromna część osób nie dotyka rzeczywistości i jest nieuważna. Realność uciekła – skomentował noblowski wykład Olgi Tokarczuk prof. Tomasz Bocheński, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

– Olga Tokarczuk jest dla mnie pisarką, która szuka kontaktu z tym, co się dzieje na świecie. Próbuje go uchwycić na gorąco i opisać – dodał krytyk literacki Leszek Bugajski.

Jak goście "Klubu Trójki" ocenili pozostałych polskich, literackich noblistów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: prof. Tomasz Bocheński (literaturoznawca, Uniwersytet Łódzki) i Leszek Bugajski (krytyk literacki)
Data emisji: 10.12.2019
Godzina emisji: 21.10

IAR/kw/kr

Polecane