Dobro mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 22:00
"Mimo wszystko ludzie są niedorzeczni, nielogiczni i zapatrzeni w siebie. Kochaj ich mimo wszystko. Jeżeli czynisz dobro, ludzie oskarżają cię o samolubne, ukryte cele. Czyń dobro mimo wszystko" – te słowa rozpoczynają swoisty dekalog wolontariuszy Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie.
Audio
  • Niezwykła inicjatywa uczniów zambrowskiej szkoły (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Song_about_summer

Początków działalności zambrowskich wolontariuszy należy szukać jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, kiedy to, jak podkreśla koordynatorka inicjatywy, Bogusława Wiśniewska, słowo "wolontariat" nawet nie było wypowiadane głośno. – Były znane akcje społeczne, czyny charytatywne, ale w Polsce kojarzyły się one z minioną epoką. To zaczęło się w domu mojej mamy. Zauważyłam, że dużo dzieci nie ma domu i bez względu na aurę chodzi w jednym swetrze i dziurawych butach. Z moimi córkami pomyślałyśmy, że zaprosimy je do domu. Okazało się, że te dzieci mają bose stopy, chodzą bez skarpetek. Ja i moja mama postanowiłyśmy kupić dużą ich ilość. Dzieci przychodziły do nas do domu i zrobiło się ich tak dużo, że akcję należało przenieść z domu gdzieś w miasto. I tak powstała pierwsza "świetlica z bułką" w Zambrowie z uczniami z różnych szkół – opowiada.

W jaki sposób pierwsza "świetlica z bułką" stała się akcją wolontariacką znaną w całym mieście i poza nim? Komu pomagają zambrowscy uczniowie? Czy ich chęć niesienia pomocy zawsze spotyka się z podziwem kolegów ze szkoły? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Bogusława Wiśniewska i Krzysztof Boruc (koordynatorzy wolontariatu), Natalia Sadowska, Aleksandra Kalinowska, Adrian Gosiewski, Piotr Stachelek i Dawid Waszewski (wolontariusze), Marek Dąbrowski (dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Zambrowie)
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 21.10

kr


Czytaj także

Filozofia Platona we współczesnej polityce według Francisa Fukuyamy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 22:00
Zacznijmy od Platona: Oprócz racjonalnej i instynktownej części duszy jest jeszcze jej trzeci element: thymos. Thymos jest siedliskiem gniewu i dumy. Żąda uznania: chodzi o godność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duńska sztuka szczęścia według Meika Wikinga

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:00
Jego istnienie może się wydawać dziwne, zaskakujące, ale znajdujący się w Kopenhadze Instytut Badań nad Szczęściem to bardzo prawdziwa instytucja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ważna w naszym życiu jest odwaga?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 22:22
Amerykańska psycholog Brené Brown odniosła olbrzymi sukces pisząc i mówiąc o wrażliwości i odwadze, które są naszymi sprzymierzeńcami oraz wstydzie, który jest ich (naszym) wrogiem.
rozwiń zwiń