X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grupa Berneńska, czyli zapomniane bohaterstwo polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 11:00
– Polska dyplomacja od samego początku wojny uzyskiwała paragwajskie paszporty in blanco i wystawiała je dla polskich Żydów, którzy w ten sposób mogli uciec ze Związku Sowieckiego przez Japonię. Gdy wybuchła wojna sowiecko-niemiecka, okazało się, że tych paszportów można również używać i w ten sposób ocalono pewną niewielką liczbę osób. Gdy zaczęła się pełna eksterminacja Żydów, uznano, że należy rozpocząć masową produkcję tych dokumentów – opisuje działalność tzw. Grupy Berneńskiej ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch.
Audio
  • Czy Aleksander Ładoś powróci do pamięci Polaków? (Klub Trójki/Trójka)
Stoją od lewej m.in.: charge d`affaires RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś i pianista Ignacy Jan Paderewski
Stoją od lewej m.in.: charge d`affaires RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś i pianista Ignacy Jan PaderewskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Grupę Berneńską stworzył w czasie II wojny światowej szef poselstwa polskiego w Szwajcarii – Aleksander Ładoś. Dyplomaci polscy pod jego kierownictwem zdobyli kilka tysięcy paszportów krajów latynoamerykańskich (głównie Paragwaju i Hondurasu), dzięki którym udało się uratować ok. 400 Żydów. Ich działalność była nieznana przez dziesięciolecia, została ujawniona dopiero niedawno. Mimo to nie doczekali się oni wyróżnienia Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. W kwietniu 2019 roku Instytut Jad Waszem zdecydował o uhonorowaniu w ten sposób tylko jednego członka Grupy Berneńskiej – Konstantemu Rokickiemu.

– Stało się tak, bo to Rokicki bezpośrednio fałszował paszporty. Istnieje na to dowód jego pisma. Aleksander Ładoś był dyplomatą o wysokich horyzontach. Niedawno została wydana jego biografia napisana przez Sebastiana Ładosia, w której napisał, że jego przodek jako dyplomata nie poddawał się nawet w beznadziejnej sytuacji i próbował osiągnąć maksimum tego, co jest możliwe. Miał doświadczenie, był konsulem RP w Monachium, więc widział działalność Hitlera i NSDAP. Dlatego w Bernie jako pierwszy zorientował się, jakie są rzeczywiste plany Niemców wobec ludności żydowskiej i zaczął działać – mówi Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego.

Czy znamy liczbę paszportów wystawionych przez "grupe Ładosia"? Jakie były powojenne losy ich członków? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  Grzegorz Górny
Goście: Monika Maniewska (Instytut Pileckiego), Jakub Kumoch (ambasador RP w Szwajcarii)
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 21.09

kr

Czytaj także

Bergogliańska rewolucja w Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 22:00
Współczesny Kościół znalazł się w kluczowym dla siebie momencie – pomiędzy zakończonym właśnie Synodem dla Amazonii a rozpoczynającą się wkrótce drogą synodalną w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W służbie Jego Królewskiej Mości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:12
Postać ulubionej (podobno) agentki Churchilla – Krystyny Skarbek – obrosła w różne legendy. Niektóre dla niej bardzo krzywdzące. Część z nich weryfikuje w swojej nowej książce Vincent Severski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim są chrześcijańscy syjoniści?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 22:00
Syjonizm chrześcijański rozpowszechniony jest zwłaszcza w środowiskach protestanckich w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń