Sukces "Patointeligencji". Miejsce rapu w polskiej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 22:00
Utwór "Patointeligencja" rapera Maty błyskawicznie stał się najszerzej komentowanym dziełem w historii polskiego rapu – wywołał ogólnonarodową debatę o młodzieży, co wcześniej udało się jedynie kinowym hitom, jak "Galerianki" czy "Sala samobójców".
Audio
Raper Mata
Raper MataFoto: SBM/mat. prasowe

Co ta debata powiedziała nam o nas samych jako odbiorcach kultury popularnej? Czy rozumiemy świat polskiej muzyki, gdzie już co druga sprzedana płyta to płyta hip-hopowa? I co ta debata powiedziała nam nowego o samym rapie – jak jest on postrzegany w społeczeństwie i jakie jest jego miejsce w polskiej kulturze?

Gośćmi audycji są: Jacek Baliński – autor książkowego cyklu "To nie jest hip-hop. Rozmowy", w ramach którego poważnie odpytuje najważniejsze osobistości sceny hip-hopowej oraz Marcin "Tytus" Grabski – założyciel i szef wytwórni Asfalt Records, najdłużej działającego wydawnictwa rapowego, które wypromowało Fisza, O.S.T.R.-a czy Łonę.

– Zastanawiałem się, dlaczego "Patointeligencja" trafiła do tak szerokiego grona odbiorców. Po pierwszym przesłuchaniu nie miałem wrażenia, że to aż tak mocno wybuchnie, pomimo tego, że sam utwór zrobił na mnie wrażenie. Podejrzewam, że to właśnie kwestia tematyki jest tu kluczowa. Mata poruszył rzeczy, które wcześniej nie były poruszane w polskim rapie. Co więcej, pewne zjawiska zostały tu przedstawiono bardzo obrazowo i dosadnie – stwierdza Jacek Baliński.

– Skupianie się na kwestiach seksu i narkotyków, to coś, co w hip-hopie, czy w ogóle muzyce popularnej, to często pierwszy krok do sukcesu. Natomiast, trzeba zaznaczyć bardzo wyraźnie, że takich numerów skupionych na tych, jakże ważnych dla człowieka sprawach, wchodzi dziennie w polskim hip-hopie co najmniej kilku artystów, ale nie każdy osiąga podobny wynik. Staram się przywołać jakiś utwór, który wzbudziłby szersze zainteresowanie wyłącznie pod względem muzycznym i trudno mi coś sobie teraz przypomnieć – analizuje Marcin Grabski.

Dlaczego rap jest tak często pomijany przez stacje radiowe? Skąd bierze się popularność tego gatunku w Polsce? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Jacek Baliński (autor książkowego cyklu "To nie jest hip-hop. Rozmowy"), Marcin "Tytus" Grabski (założyciel i szef wytwórni Asfalt Records)
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/kr

Czytaj także

Andrzej Mrozek: nasze pokolenie jest trochę smutne

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 01:00
W tym wydaniu audycji gościmy Andrzeja Mrozka, wokalistę i kompozytora pochodzącego z Warszawy, który na swoim koncie ma EP-kę "Międzysmak".
rozwiń zwiń