Czego od życia oczekuje dzisiejsza młodzież?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 22:00
Czy w Polsce, wzorem Zachodu, czeka nas pokoleniowa wojna? W USA socjolodzy piszą już nawet o nowej młodzieżowej rewolucji na wzór 1968 roku. Symbolem starcia młodych ze starszymi stał się zwrot "OK Boomer" – w wolnym tłumaczeniu: "Cicho, dziadku".
Audio
  • Co ukształtowało młode pokolenia Polaków? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/AlessandroBiascioli

Odzywka ta, niedawno zapożyczona również do polskiej debaty, ma sugerować, że starsi nie rozumieją dzisiejszego świata, że sami wychowali się i żyli w dużo łatwiejszych czasach. Młodzi ludzie są przekonani, że starsze pokolenie przygotowało im świat nieprzyjazny, gdzie łatwiej o problemy psychiczne niż poczucie bezpieczeństwa; gdzie choć pracy jest w bród, jest ona na tyle niestabilna, że nie pozwala na zaplanowanie życia.

Czego od życia oczekuje dzisiejsza młodzież? Czy jest roszczeniowa i narcystyczna, jak widzą ją starsze pokolenia, czy może naprawdę chce naprawić świat, któremu do ideału sporo brakuje? I jak ten pokoleniowy spór wygląda nad Wisłą, gdzie po drugiej stronie barykady znalazło się specyficzne pokolenie Solidarności, które wciąż dźwiga bagaż komunizmu i transformacji ustrojowej? Bagaż dla młodych coraz mniej zrozumiały.

– Mam problem z tymi zakwalifikowaniami pokoleniowymi. To jest zwykle dużo bardziej złożone, niż prosty podział pokoleniowy. Mam wrażenie, że gdy mówimy o nich, to patrzymy na elity tych generacji. Nie do końca odpowiada to temu, jak rzeczywiście wygląda takie pokolenie rozumiane tak, jakbyśmy chcieli. Dobrze to widać w przypadku badań Jakuba Sawulskiego, który mówi, mamy dwie zupełnie inne rzeczywistości, jeśli chodzi o rynek pracy. Mamy wielkomiejskie doświadczenie o braku stabilizacji, rozumianej jako brak work-life balance. Z drugiej strony, mamy doświadczenie zupełnie innego braku stabilizacji poza wielkimi miastami, które jest związane z pracą na czarno, półlegalnie itd. – mówi Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego.

– Zawsze jest tak, że gdy patrzymy na pokolenia, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, ten podział trzeba wyostrzyć o takie kryteria, jak np. klasa społeczna, miejsce zamieszkania, podział na świat inteligencki i nieinteligencki, podział na klasę ludową i klasę średnią, podział między prowincją a wielkimi miastami. Musielibyśmy spytać, co bardziej różnicuje dziś w Polsce szanse życiowe i wynikające z nich wartości i postawy. Nieoczywistą i nie jedyną odpowiedzią byłoby to, że robi to rok urodzenia i przynależność do pewnej demograficznej kohorty, wyróżnionej ze względu na datę narodzin, a nie wykształcenie rodziców i dziadków, kwestia zamieszkania, czy status zawodowy. Z drugiej strony, tych różnic pokoleniowych nie można zupełnie ignorować – dodaje Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".

Kim są Xeniallsi? Dlaczego między osobami urodzonymi na początku i w końcówce lat 80. jest tak wiele różnic światopoglądowych? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Płociński
Gość: Piotr Trudnowski (prezes Klubu Jagiellońskiego), Jakub Majmurek (publicysta "Krytyki Politycznej", politolog i filmoznawca)
Data emisji: 2.01.2020
Godzina emisji: 21.08

ml/gs

Czytaj także

Sukces "Patointeligencji". Miejsce rapu w polskiej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 22:00
Utwór "Patointeligencja" rapera Maty błyskawicznie stał się najszerzej komentowanym dziełem w historii polskiego rapu – wywołał ogólnonarodową debatę o młodzieży, co wcześniej udało się jedynie kinowym hitom, jak "Galerianki" czy "Sala samobójców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura w czarnym lustrze kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" gościmy literaturoznawcę profesora Ryszarda Koziołka. Znamy go z kilku książek: "Ciała Sienkiewicza" i "Dobrze się myśli literaturą", o których już w "Klubie Trójki" rozmawialiśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat nie składa się z atomów, lecz z opowieści. "Czerwona księga" C. Junga

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:00
"Czerwona księga", dzieło jednego z najważniejszych wizjonerów XX wieku, Carla Gustava Junga, przez wiele dekad pozostawała w ukryciu. Jej polski przekład właśnie otrzymujemy. 
rozwiń zwiń