Zwierzenia popkulturalne

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 22:12
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk od kilkunastu lat prowadzi blog pod tytułem "Zwierz popkulturalny". Jest autorką książek, dziennikarką, recenzentką, ale dla wielu chyba przede wszystkim – blogerką, która opowiada o popkulturze znając znakomicie temat, ujmując go z wielu perspektyw, a jednocześnie w przystępny sposób.
Audio
  • Katarzyna Czajka-Kominiarczuk o książce "Zwierzenia popkulturalne" (Klub Trójki)
Fragment plakatu promującego film Joker z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej
Fragment plakatu promującego film "Joker" z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowejFoto: Shutterstock.com/Sarunyu L

Okładka książki "Zwierzenia popkulturalne" Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, Wydawnictwo Genius Creations
Okładka książki "Zwierzenia popkulturalne" Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, Wydawnictwo Genius Creations

W jej najnowszej książce zatytułowanej "Zwierzenia popkulturalne" Autorka nie tylko "zwierza się" ze swoich fascynacji choćby popkulturą brytyjską czy starym kinem, ale zawsze – umieszcza te opowieści w szerszym kontekście. Są tu teksty bardzo poważne: o pozycji kobiet w showbiznesie czy przedstawianiu na ekranie osób z niepełnosprawnościami, są historie gwiazd, których twarzy nikt nie pamięta i takich, które wciąż są symbolami. Są też analizy – pół żartem pół serio – ideałów męskości proponowanych przez komedie romantyczne.

– Bardzo dużo osób uważa, że ja powinnam wyczuć co oni sądzą o filmie i oddać to w tekście. Coraz mniej ludzi czyta teksty o kulturze po to, żeby dowiedzieć się czegoś, tylko, żeby znaleźć potwierdzenie własnych intuicji – mówiła w audycji Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. – Często zdarza się problem, w którym czytelnicy mają pretensję za to, że spojrzałam na coś inaczej niż oni – dodała.

Jak powstała książka "Zwierzenia popkulturalne"? 

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Goście: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (dziennikarka, autorka książek, blogerka)
Data emisji: 07.01.2020
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Tancerka i Zagłada

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 22:00
Książka Weroniki Kostyrko o Poli Nireńskiej ukazała się już jakiś czas temu, ale z radością do niej i do jej bohaterki wracamy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W służbie Jego Królewskiej Mości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:12
Postać ulubionej (podobno) agentki Churchilla – Krystyny Skarbek – obrosła w różne legendy. Niektóre dla niej bardzo krzywdzące. Część z nich weryfikuje w swojej nowej książce Vincent Severski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturobrazy Polski za granicą. O festiwalu CULTURESCAPES

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 22:00
– Takiej prezentacji polskiej kultury w Szwajcarii nie było nigdy. To był pierwszy tego typu festiwal, który się tam odbył. Dla wielu dyrektorów szwajcarskich instytucji byliśmy terra incognita – mówi Monika Grochowska, zastępczyni dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza współorganizującego festiwal CULTURESCAPES w setną rocznicę nawiązania przez Szwajcarię relacji dyplomatycznych z Polską.
rozwiń zwiń