X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielka historia "Małego Przeglądu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" przyglądamy się jednemu z najciekawszych czasopism przedwojennej Polski, czyli "Małemu Przeglądowi". Co zadecydowało o jego wyjątkowości?
Audio
  • "Mały Przegląd", czyli bezcenne i unikalne źródło wiedzy o II RP (Klub Trójki)
Pierwsze strony Małego Przeglądu
Pierwsze strony "Małego Przeglądu"Foto: Polona

"Wielki Mały Przegląd" Anny Landau-Czajki "Wielki «Mały Przegląd»" Anny Landau-Czajki

Przypomnijmy: w 1926 roku najpopularniejszy polskojęzyczny dziennik żydowski "Nasz Przegląd" zaprosił do współpracy Janusza Korczaka. Powstało w ten sposób pismo, którego autorami były dzieci i młodzież. To ewenement, działanie pionierskie. Teksty młodych korespondentów gazety, młodych obywateli, nie są podporządkowane politycznej linii pisma ani "smrodkowi dydaktycznemu".

"Mały Przegląd" miał pokazywać prawdę. Jak to z nim było?

– Muszę powiedzieć, że byłam bardzo zdziwiona, gdy czytałam książki do mojej publikacji o Januszu Korczaku, że nikt nie zajął się "Małym Przeglądem" jako pewnym źródłem do historii II RP, o tyle bezcennym, że pisanym przez dzieci. Było to czasopismo jedyne w swoim rodzaju. Wychodziło w latach 1926-39 i oprócz kilku pierwszych numerów, gdzie pisał jeszcze Korczak, by zachęcić dzieci, było ono w całości pisane przez najmłodszych. Później były to również reportaże. Od drugiego roku działalności dzieci zajmowały się również redagowaniem czasopisma, a sekretarzem redakcji była czternastolatka – wyjaśnia prof. dr. hab Anna Landau-Czajka, autorka książki "Wielki «Mały Przegląd»".

Niestety, w dniu wybuchu II wojny światowej ukazał się ostatni numer "Małego Przeglądu", co zakończyło dzieje jednego z najciekawszych czasopism w historii polskiej prasy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. dr hab Anna Landau-Czajka (historyczka i socjolożka, profesor zwyczajny w Zakładzie Historii Społecznej XIX i XX wieku IH PAN, autorka książki "Wielki «Mały Przegląd»")
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 21.11

ml/mk

Czytaj także

Czy młodzież wyobraża sobie życie bez smartfonów?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:12
W ubiegły poniedziałek rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" o tak zwanym pokoleniu iGen, czyli następcach milennialsów, dla którego życie bez smartfonu nie istnieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka waga motywacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:00
Z początkiem roku: motywacja. Kiedy działa? Kiedy lepiej zaczekać i oszczędzić sobie nerwów, bo – jak powiadają – "szkoda nafty"? Kiedy buduje? Czy może niszczyć?
rozwiń zwiń