Wielka historia "Małego Przeglądu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" przyglądamy się jednemu z najciekawszych czasopism przedwojennej Polski, czyli "Małemu Przeglądowi". Co zadecydowało o jego wyjątkowości?
Audio
  • "Mały Przegląd", czyli bezcenne i unikalne źródło wiedzy o II RP (Klub Trójki)
Pierwsze strony Małego Przeglądu
Pierwsze strony "Małego Przeglądu"Foto: Polona

"Wielki Mały Przegląd" Anny Landau-Czajki "Wielki «Mały Przegląd»" Anny Landau-Czajki

Przypomnijmy: w 1926 roku najpopularniejszy polskojęzyczny dziennik żydowski "Nasz Przegląd" zaprosił do współpracy Janusza Korczaka. Powstało w ten sposób pismo, którego autorami były dzieci i młodzież. To ewenement, działanie pionierskie. Teksty młodych korespondentów gazety, młodych obywateli, nie są podporządkowane politycznej linii pisma ani "smrodkowi dydaktycznemu".

"Mały Przegląd" miał pokazywać prawdę. Jak to z nim było?

– Muszę powiedzieć, że byłam bardzo zdziwiona, gdy czytałam książki do mojej publikacji o Januszu Korczaku, że nikt nie zajął się "Małym Przeglądem" jako pewnym źródłem do historii II RP, o tyle bezcennym, że pisanym przez dzieci. Było to czasopismo jedyne w swoim rodzaju. Wychodziło w latach 1926-39 i oprócz kilku pierwszych numerów, gdzie pisał jeszcze Korczak, by zachęcić dzieci, było ono w całości pisane przez najmłodszych. Później były to również reportaże. Od drugiego roku działalności dzieci zajmowały się również redagowaniem czasopisma, a sekretarzem redakcji była czternastolatka – wyjaśnia prof. dr. hab Anna Landau-Czajka, autorka książki "Wielki «Mały Przegląd»".

Niestety, w dniu wybuchu II wojny światowej ukazał się ostatni numer "Małego Przeglądu", co zakończyło dzieje jednego z najciekawszych czasopism w historii polskiej prasy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. dr hab Anna Landau-Czajka (historyczka i socjolożka, profesor zwyczajny w Zakładzie Historii Społecznej XIX i XX wieku IH PAN, autorka książki "Wielki «Mały Przegląd»")
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 21.11

ml/mk

Czytaj także

Czy młodzież wyobraża sobie życie bez smartfonów?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:12
W ubiegły poniedziałek rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" o tak zwanym pokoleniu iGen, czyli następcach milennialsów, dla którego życie bez smartfonu nie istnieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka waga motywacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:00
Z początkiem roku: motywacja. Kiedy działa? Kiedy lepiej zaczekać i oszczędzić sobie nerwów, bo – jak powiadają – "szkoda nafty"? Kiedy buduje? Czy może niszczyć?
rozwiń zwiń