X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drugie życie "Bestii". Odrestaurowano jedyny zachowany polski film z Polą Negri

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
– Przez ostatnie 10 lat trafiło do nas kilka filmów, które już były uznane za zaginione, a jednak się odnalazły. Niejednokrotnie są zachowane w bardzo złym stanie, a pieczołowite odrestaurowanie w postaci cyfrowej jest jedynym sposobem na to, żeby taki film dziś pokazać – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. Jednym z takich filmów jest "Bestia" Aleksandra Hertza w Polą Negri w roli głównej. Produkcja ta, dzięki FIN, miała swoją repremierę 10 grudnia 2019 roku, po 102 latach od powstania.
Audio
  • Repremiera "Bestii" – jedynego zachowanego polskiego filmu z Polą Negri (Klub Trójki)
Pola Negri
Pola NegriFoto: FINA/Materiały promocyjne

Pola Negri (urodzona 3 stycznia 1897 roku w Lipnie) była pierwszą polską aktorką, która podbiła hollywoodzkie i niemieckie kino nieme. Uchodzi także za jeden z symboli seksu lat 20. XX wieku. Zadebiutowała w 1914 roku w "Niewolnicy zmysłów" w reżyserii Jana Pawłowskiego. Dwa lata później, już pod pseudonimem Pola Negri (częściowo zainspirowanym włoską pisarką i poetką, Adą Negri), wyjechała do Berlina. Największą sławę przyniosły jej tytułowe role w filmach Ernsta Lubitscha –"Oczy mumii Ma", "Carmen" czy "Madame DuBarry". Podobno, gdy Charlie Chaplin po powrocie z Europy został został zapytany, co widział tam ciekawego, bez zastanowienia odparł "Pola Negri!"

Pola Negri w filmie "Cesarzowa" Ernsta Lubitscha (1924)  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Pola Negri w filmie "Cesarzowa" Ernsta Lubitscha (1924) Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1923 roku aktorka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zagrała w ponad 20 filmach takich jak m.in. "Cesarzowa" Ernsta Lubitscha, "Jej wielka miłość" Dimitriego Buchowetzkiego, "Piętno krwi" Raoula Walsha oraz "Kobieta bezwstydna" Malcolma St. Claira.

Po drugiej wojnie światowej popadła w zapomnienie, a jej ostatnią rolą była postać Madame Habib w disneyowskiej produkcji "Księżycowe prządki" z 1964 roku. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio. Pochowana została na Calvary Cemetary w Los Angeles.

Pola Negri w swoim domu w Los Angeles   Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Pola Negri w swoim domu w Los Angeles Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mimo polskiego rodowodu Poli Negri, jej grę aktorską możemy podziwiać jedynie w zagranicznych produkcjach. Tak przynajmniej było do tej pory. 10 grudnia 2019 roku ukazała się odrestaurowana wersja jedynego zachowanego polskiego filmu z Polą Negri – "Bestia" z 1917 roku, z muzyką specjalnie do tego wydania napisaną przez Włodka Pawlika. Za jego cyfrową rekonstrukcję odpowiada Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

– Zarówno cyfrowa rekonstrukcja filmu "Bestia", jak i jego wydanie na Blue Rayu to dośc duże wydarzenie i to na skalę międzynarodową. Jest to najstarszy zachowany film z Polą Negri, który dotrwał do naszych czasów, a to dzięki temu, że miał swoją zagraniczną dystrybucję. To był jedyny polski film, który był wyświetlany w Stanach Zjednoczonych jako "The Polish Dancer". Po wojnie, w latach 60. odnalazł się w Museum of Modern Art Nowym Jorku i sprowadzilismy go do Polski – opowiada Michał Pieńkowski.

 

*** 

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Gość: Michał Pieńkowski (filmograf, Filmoteka Narodowa Instytutu Audiowizualnego)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 21.10

Czytaj także

W służbie Jego Królewskiej Mości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:12
Postać ulubionej (podobno) agentki Churchilla – Krystyny Skarbek – obrosła w różne legendy. Niektóre dla niej bardzo krzywdzące. Część z nich weryfikuje w swojej nowej książce Vincent Severski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturobrazy Polski za granicą. O festiwalu CULTURESCAPES

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 22:00
– Takiej prezentacji polskiej kultury w Szwajcarii nie było nigdy. To był pierwszy tego typu festiwal, który się tam odbył. Dla wielu dyrektorów szwajcarskich instytucji byliśmy terra incognita – mówi Monika Grochowska, zastępczyni dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza współorganizującego festiwal CULTURESCAPES w setną rocznicę nawiązania przez Szwajcarię relacji dyplomatycznych z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzenia popkulturalne

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 22:12
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk od kilkunastu lat prowadzi blog pod tytułem "Zwierz popkulturalny". Jest autorką książek, dziennikarką, recenzentką, ale dla wielu chyba przede wszystkim – blogerką, która opowiada o popkulturze znając znakomicie temat, ujmując go z wielu perspektyw, a jednocześnie w przystępny sposób.
rozwiń zwiń