"Ten intelektualista z Zachodu, który mówił o Polsce". Zmarł wybitny myśliciel sir Roger Scruton

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 22:00
– Sir Roger Scruton jest jedną z najważniejszych osób dla Polski w tym sensie, że był jednym z pierwszych zachodnich intelektualistów, którzy do Polski rzeczywiście przybywali i ją znali. Starał się ją zrozumieć, a że był inteligentnym człowiekiem, to wnioski, które wyciągał ze swoich obserwacji, były oczywiste i całkowicie inne – wspominał zmarłego przed kilkoma dniami myśliciela publicysta Agaton Koziński.
Audio
Sir Roger Scruton (1944 - 2020)
Sir Roger Scruton (1944 - 2020)Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Sir Roger Scruton (ur. 27 lutego 1944 w Buslingthorpe) był najwybitniejszym przedstawiciel współczesnego brytyjskiego konserwatyzmu. Człowiek wielu talentów: filozof i publicysta, znawca architektury i powieściopisarz, a także twórca dwóch oper. Przyjaciel Polski, którego związki z naszym krajem datują się jeszcze lat 80., kiedy to wspierał solidarnościową opozycję. W 2019 roku odznaczony Wielkim Orderem Zasługi. Nieprzejednany antykomunista, przeciwnik poprawności politycznej i twórca pojęcia "ojkofobia", oznaczającego zanegowanie rodzimej kultury i pochwałę innych systemów wartości. Odszedł w wieku 75 lat po trwającej pół roku walce z nowotworem.

– Tutaj w Polsce Scruton uchodził za człowieka wykutego z kamienia, kogoś nierealnego, ale kiedy się go spotkało, miało się poczucie, że jest kimś zupełnie innym, oderwanym od swojej publicznej persony. Mówił bardzo łagodnie, a między tymi słowami wypuszczał sztylet – mówił socjolog Michał Łuczewski. – W ostatnich latach był w Polsce na kongresie "Polska Wielki Projekt", gdzie otrzymał medal, który honorował jego obecność w naszym kraju. Uderzyło mnie to, że nie był to medal dawany przez polskich intelektualistów, tylko przez polityczną wierchuszkę, w obecności polityków z pierwszych stron gazet. To było trochę tak, jakby chcieli podziękować temu "intelektualiście z Zachodu, który mówił o Polsce" jako ci, którzy teraz tworzą ten kraj, nadając mu ton ideowy, który jest bardzo bliski temu, czego chciał Scruton, a ten nadal jest tym "człowiekiem z Anglii", nieco zmarginalizowanym – zauważył gość Mariusza Cieślika.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik 
Goście: Agaton Koziński (publicysta), prof. Michał Łuczewski (socjolog)
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 21.11

Czytaj także

Grupa Berneńska, czyli zapomniane bohaterstwo polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 11:00
– Polska dyplomacja od samego początku wojny uzyskiwała paragwajskie paszporty in blanco i wystawiała je dla polskich Żydów, którzy w ten sposób mogli uciec ze Związku Sowieckiego przez Japonię. Gdy wybuchła wojna sowiecko-niemiecka, okazało się, że tych paszportów można również używać i w ten sposób ocalono pewną niewielką liczbę osób. Gdy zaczęła się pełna eksterminacja Żydów, uznano, że należy rozpocząć masową produkcję tych dokumentów – opisuje działalność tzw. Grupy Berneńskiej ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat nie składa się z atomów, lecz z opowieści. "Czerwona księga" C. Junga

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:00
"Czerwona księga", dzieło jednego z najważniejszych wizjonerów XX wieku, Carla Gustava Junga, przez wiele dekad pozostawała w ukryciu. Jej polski przekład właśnie otrzymujemy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka historia "Małego Przeglądu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" przyglądamy się jednemu z najciekawszych czasopism przedwojennej Polski, czyli "Małemu Przeglądowi". Co zadecydowało o jego wyjątkowości?
rozwiń zwiń