Drukowane narządy przyszłością medycyny?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:55
Biodruk to procedura, podczas której specjalna maszyna, warstwa po warstwie, drukuje zaprojektowany pod konkretnego pacjenta narząd. Co więcej – tkanka jest pacjenta, ponieważ jest pobrana z jego komórek. Jaka będzie medycyna przyszłości?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/NosorogUA

Wydaje się, że biodruk to element science-fiction. Okazuje się jednak, że wcale to nie jest fikcja. Rozwiązania, które kilka lat temu wydawały się niemożliwe, są na wyciągnięcie ręki. Potrzeba jedynie czasu na ich wdrożenie. 

– To, co udało nam się wydrukować, to trzustka o wymiarach 3 na 3 na 5 centymetrów z całym układem naczyniowym. Ona produkuje taką ilość insuliny i glukagonu, która jest w stanie zabezpieczyć pacjenta przed cukrzycą – mówi dr Michał Wszoła chirurg i transplantolog. – Jeżeli te nasze doświadczenia się potwierdzą i osiągniemy odpowiednie wyniki, taki organ, który byśmy mieli wszczepić człowiekowi, będzie miał niemal identyczne rozmiary, o których wspomniałem – dodaje. 

Ogromne perspektywy ma również wykorzystanie w medycynie sztucznej inteligencji, która może w przyszłości wspomagać leczenie, począwszy od procesu diagnostyki. Zdaniem dr. Michała Wszoła wygląda na to, że jesteśmy w tym zakresie na progu rewolucji, zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę obrazową. 

- Coraz więcej urządzeń diagnostycznych jest w stanie pokazać fizjologiczne działanie poszczególnych narządów. Poza tym już teraz sztuczna inteligencja przeglądając setki zdjęć radiologicznych lepiej i szybciej jest w stanie znaleźć guzowate zmiany nowotworowe  chorobowe w porównaniu do kilkunastu wykwalifikowanych lekarzy - dodaje dr Wszoła.

Nie oznacza to, że sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy, ale w znacznym stopniu przyspieszy i ułatwi diagnostykę, która może trwać nawet sekundy. 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr Michał Wszoła (chirurg, transplantolog, pomysłodawca i współautor Bionicznej Trzustki, Przewodniczący Rady Konsorcjum Bionic oraz Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki)
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 21.10

kw

Czytaj także

Emocje, mózg i symbole. Po co śnimy i po co śpimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:56
- Często mówimy, by przespać się z jakimś problemem. To poprawia naszą koncentrację i funkcje poznawcze, jak również pozwala odsunąć emocje na drugi plan, by znaleźć najlepsze rozwiązanie - mówi dr hab. Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:50
Gdy na przełomie XIX i XX wieku rodziła się genetyka a teorie Darwina były już dobrze znane na scenę weszła eugenika. Czy ta koncepcja za chwilę pojawi się po raz kolejny - tym razem dzięki skutecznym metodom edycji genów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezonans magnetyczny nową formą leczenia?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 07:40
– Używając mocy rezonansu zmniejszonej o 30 tys. razy, możemy sprawić, że wpłynie ona na regenerację tkanek i komórek organizmu doprowadzając do wyleczenia, czy zaleczenia danej jednostki chorobowej – mówiła lekarz ortopedii, Patrycja Szkutnik.
rozwiń zwiń