Jaka będzie przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 22:00
Czy mamy na to wpływ? Jaką rolę w kształtowaniu tego, co nas czeka, mają nasze codzienne decyzje?
Audio
  • Czy należy obawiać się przyszłości? (Klub Trójki)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Who is Danny

W tym roku Centrum Nauki Kopernik kończy 10 lat, a świętując urodziny, zaprasza Polaków do udziału w sondzie, która pozwoli lepiej zobaczyć nasze nadzieje, obawy i własną sprawczość. We współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA przeprowadzili oni badanie, które miało pokazać co przeciętny człowiek myśli o przyszłości za 20 lat.

– Zebraliśmy się w dość dużym zespole 10 osób i zastanawialiśmy się, czy można pytać o przyszłość w badaniach. Można zadać każde pytanie, ale trzeba je potem zinterpretować. Problem polegał na znalezieniu eksperta, który jednoznacznie pokazałby na podstawie takiej sondy, że to, co mówili ankietowani, jest słuszne. Postanowiliśmy poprowadzić to w inny sposób. Chcieliśmy stworzyć sondaż, w którym, wiedząc, że przyszłość jest niepewna i nie wiemy, czym się skończy, skłonimy ludzi do rozmowy o niej. Powstała sonda, w której zadaliśmy 65 pytań, za każdym razem myśląc, że życie tak się układa, że trzeba wybrać jedną z dwóch opcji – tłumaczy dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik.

– Był to sondaż internetowy, ale jego struktura dobrze odzwierciedla strukturę populacji Polski. Składał się on z 4 modułów po 15 pytań, które dotyczą naszego stosunku do innych, do edukacji, technologii, do kwestii kluczowych też z punktu widzenia naszej refleksji nad własnymi działaniami i przyszłością. To badanie sprawia wrażenie zabawy, ale myślę, że jego główna funkcja jest czysto poznawcza i z taką myślą je projektowaliśmy. Chodziło przede wszystkim o odkrycie pewnych wzorów myślenia o przyszłości, ale i o teraźniejszości – dodaje Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik.

Wspólnie kształtujemy przyszłość. Także wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Proste, codzienne decyzje także mają wpływ na to, co czeka nas i przyszłe pokolenia. Samochód czy rower? Własne sprzęty domowe, czy wspólne z sąsiadem? Czy można zaufać obcym? A naukowcom?

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Robert Firmhofer (dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik), dr Ilona Iłowiecka-Tańska (antropolog kultury, który w Centrum Nauki Kopernik odpowiada za badania), Jan Herbst (socjolog, badacz związany z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA)
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

Jak ważna w naszym życiu jest odwaga?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 22:22
Amerykańska psycholog Brené Brown odniosła olbrzymi sukces pisząc i mówiąc o wrażliwości i odwadze, które są naszymi sprzymierzeńcami oraz wstydzie, który jest ich (naszym) wrogiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa umysł miliardera? Rafael Badziag o 20 zasadach bogactwa i sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 21:59
Do studia Trójki zawitał ktoś, kto dokonał niezwykłej rzeczy. Dotarł do kilkudziesięciu miliarderów (odmówiło mu rozmowy kilkuset!) i napisał fascynującą książkę o tym, kim są.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobro mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 22:00
"Mimo wszystko ludzie są niedorzeczni, nielogiczni i zapatrzeni w siebie. Kochaj ich mimo wszystko. Jeżeli czynisz dobro, ludzie oskarżają cię o samolubne, ukryte cele. Czyń dobro mimo wszystko" – te słowa rozpoczynają swoisty dekalog wolontariuszy Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie.
rozwiń zwiń