Z dala od zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 22:00
Po co nam jest potrzebna cisza? Jesteśmy otoczeni hałasem nadmiarem dźwięków, które zakłócają "intelektualną przestrzeń", czystość, precyzję myślenie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Diego Cervo

Dlaczego pozwalamy sobie na życie w zgiełku? Jak się z tego wydobyć? Jak oczyścić "pole" myślenia? Różne pokolenia, ale potrzeba ta sama: niezakłócone hałasem myślenie.

– To jest trudny temat. Myślę i z własnego doświadczenia widzę, że z ciszą nie jest tak prosto. To jest przestrzeń, która jest w człowieku od początku. Zapomina się o niej, często tęskni i czasami się z nią człowiek czuje dobrze, innym razem trudno jest znieść w niej samego siebie. Młodzi ludzie na pewno mają problem z ciszą w tym rozedrganym świecie, do którego już przyzwyczailiśmy się. Uciekają od niej, bo wydaje im się, że tracą czas. Czas, którego cisza potrzebuje – stwierdza aktor Wiesław Komasa.

– Wydaje mi się, że warto podjąć wątek przestrzeni dzielonej poprzez ciszę pomiędzy widownią a aktorem. To samo można zauważyć w odniesieniu do innych przykładów. W rozmowie, jeżeli prowadzimy ją w pomieszczeniu, gdzie panuje cisza, to mamy wrażenie, że jesteśmy tam wspólnie, panujemy nad ową przestrzenią. W momencie, gdy siedzimy w kawiarni, gdzie w tle wciąż gra muzyka, czujemy się, jakby każdy z nas siedział osobno – dodaje Mikołaj Sławkowski-Rode, filozof i wykładowca akademicki.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Mikołaj Sławkowski-Rode (filozof, wykładowca akademicki, asystent Rogera Scrutona), Wiesław Komasa (aktor, profesor Akademii Teatralnej, autor krótkich form poetyckich)
Data emisji: 5.02.2020
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Dobro mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 22:00
"Mimo wszystko ludzie są niedorzeczni, nielogiczni i zapatrzeni w siebie. Kochaj ich mimo wszystko. Jeżeli czynisz dobro, ludzie oskarżają cię o samolubne, ukryte cele. Czyń dobro mimo wszystko" – te słowa rozpoczynają swoisty dekalog wolontariuszy Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka waga motywacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:00
Z początkiem roku: motywacja. Kiedy działa? Kiedy lepiej zaczekać i oszczędzić sobie nerwów, bo – jak powiadają – "szkoda nafty"? Kiedy buduje? Czy może niszczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżować jest bosko

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 22:00
Po co ludzie podróżują? Z pozoru banalne pytanie – ale kiedy je zadać kilku różnym osobom, chętnie oddalającym się od domostwa na dłużej i daleko, odpowiedzi padają rozmaite.
rozwiń zwiń