Stulecie zaślubin Polski z morzem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 22:00
Zbliża się 100. rocznica jednego z najważniejszych dla odradzającej się wówczas Polski wydarzeń – pierwszych zaślubin z morzem. Był to symboliczny, patriotyczny akt, który ogłosił światu powrót Bałtyku w granice naszego kraju.
Audio
  • Jak wyglądał powrót morza w granice Polski? (Klub Trójki)
Zaślubiny Polski z morzem (1920) pocztówka
Zaślubiny Polski z morzem (1920) pocztówkaFoto: Polona

100 lat temu Polska w sposób symboliczny objęła odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego, który przyznał jej Traktat Wersalski. Podpisany on został w 1919 roku, ale gen. Józef Haller i jego żołnierze dokonali zaślubin dopiero w styczniu 1920 roku. Jakie były reakcje na wejście wojsk polskich ze strony ludności niemieckiej? 

– Trzeba pamiętać, że końcówka 1919 roku była niezwykle dramatyczna na wybrzeżu. Niemcy byli ze zmian bardzo niezadowoleni. Nastąpił ogromny wybuch przemocy ze strony różnego rodzaju formacji militarnych i quasi-militarnych, oraz miejscowej administracji. Istniała obawa, że zanim Traktat Wersalski zostanie wprowadzony, Pomorze zostanie ogołocone z majątku. Ponadto, trzeba było przygotować całą operację zakończenia funkcjonowania państwa, które tu funkcjonowało od 150 lat i przygotować wejście nowego, z nowymi strukturami. Nigdzie wcześniej tego nie przećwiczono i nikt nie wiedział jak to zrobić – mówi historyk prof. Cezary Olbracht-Prondzyński.

– Niemcy traktowali to jako totalną klęskę. Nieraz opuszczaniu tych terenów przez wojska pruskie towarzyszyło bicie dzwonów żałobnych. Jednakże, już wtedy pojawiały się zapowiedzi: "jeszcze tu wrócimy!", co 20 lat później okazało się, niestety, prawdą – dodaje historyk dr Krzysztof Korda.

W drugiej części programu rozmawialiśmy o bilansie rządów II RP na ziemi pomorskiej w latach 1920-1939. Jakie błędy popełniała administracja polska, a z czego możemy być dumni? Jak przebiegał proces przyciągania do polskości ludności kaszubskiej i mieszkańców Powiśla? Jakie zachowania dominowały wśród miejscowych Niemców. Jak wszystkie te procesy i tendencje odbiły się na wydarzeniach z września 1939 na ziemi pomorskiej?

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Cezary Olbracht-Prondzyński (socjolog, antropolog, historyk), dr Krzysztof Korda (historyk), Daniel Sieczkowski (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 6.02.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń