Na pomoc bezdomnym

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 22:00
Czy bezdomność to problem, który można skutecznie rozwiązać? Lepiej mówić o ludziach, nie o problemach.
Audio
  • Programy pomocy dla osób bezdomnych (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock.com

Jak pomóc bezdomnym? Finowie prezentują innowacyjną metodę "Najpierw mieszkanie", dzięki której zlikwidowano bezdomność w Finlandii. Teraz projekt ten będzie realizowany w wybranych dzielnicach Warszawie.

– Bezdomność nie jest popularnym tematem. Zima nie jest w tym roku z naszej perspektywy spektakularna, ale jeden z moich podopiecznych miał dopiero co amputowane palce u nóg. Dla nich nie jest ona łagodna. My, nie czując mrozu, myślimy, że wszystko jest ok. Nie chcę, by zima nam pomagała w pomaganiu ludziom dotkniętym kryzysem bezdomności, żebyśmy mieli tylko poczucie, że wszystko jest w porządku – mówi Adriana Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Projekt "Najpierw mieszkanie" jest realizowany przez lidera Fundację Fundusz Współpracy oraz partnerów: Biuro Polityki Lokalowej m.st. Warszawy, fińską The Y-Foundation oraz Fundację Najpierw Mieszkanie Polska w ramach POWER (IV, Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa.

Projekt jest realizowany w Warszawie, jego celem jest pilotażowe wdrożenie modelu trwałego kończenia bezdomności chronicznej opartego o metodę Najpierw mieszkanie. Za całość zadania odpowiada Fundacja Fundusz Współpracy m.in. prowadzenie Zespołu Specjalistów NM, rolą samorządu lokalnego Warszawy (BPL m.st. Warszawa) jest zapewnienie mieszkań. Rolą partnera zagranicznego jest zapewnienie dostępu do informacji i doświadczeń w pracy metodą NM w Finlandii i na świecie m.in. wizyty studyjne, trzytygodniowe staże dla pracowników Zespołu Specjalistów NM.

Projekt jest adresowany do osób w kryzysie psychicznym z doświadczeniem długotrwałej bezdomności.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Adriana Porowska (prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich)
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Pomoc z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 19:00
Siostry Michalskie z Bytomia, młode, ładne dziewczyny od lat pomagają bezdomnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc kociej mamie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:00
Danuta przez ponad 20 lat mieszkała na działkach. Opiekowała się kotami. 
rozwiń zwiń