Szepty, szelesty i miłość do polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 22:00
W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego. Z tej okazji w "Klubie Trójki" spotkaliśmy się z człowiekiem, dzięki któremu "świeżym uchem" posłuchaliśmy naszego ojczystego języka.
Audio
  • Patrick Ney - Anglik, który bezwarunkowo pokochał Polskę (Klub Trójki)
Brytyjski filmowiec i twórca Patrick Ney odbiera Nagrodę BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich, 16 października 2019 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie
Brytyjski filmowiec i twórca Patrick Ney odbiera Nagrodę BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich, 16 października 2019 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Patrick Ney pochodzi z Wielkiej Brytanii, w Polsce mieszka od 2010 roku. Najpierw nauczył się języka, potem zafascynowała go polska historia. Jego anglojęzyczne filmy o ważnych wydarzeniach i postaciach oglądają w sieci miliony osób. 

Patrick po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2007 roku i od tamtej pory, jak sam mówi, zaczął nazywać nasz kraj swoim domem. Wielokrotnie podkreślał, że jego decyzja od przeprowadzce z Anglii, wynikała z "fascynacji krajem przepełnionym miłością, tragiczną przeszłością, pięknem i odwagą". Polaków nazywa "poetami i rycerzami w jednej osobie", a ich historię jedyną w swoim rodzaju. To sprawiło, że postanowił podjąć wyzwanie opowiedzenia o Polsce.

– Język polski poznałem 13 lat temu, gdy poznałem pewną Polkę, w której się zakochałem. Na początku wydawało mi się, że jest to mur dziwnych dźwięków. Uważam go za przepiękny, ale dla Anglików jest to dziwny język. Nic mi początkowo nie przypominał. Z czasem jednak, zakochałem się nie tylko w kraju, ale i w mowie. Jestem tu prawie 10 lat, mówię po polsku na co dzień, śnię po polsku. Nawet gdy wracam do Anglii, łapię się na tym, że mówię już i myślę jak Polak. Można powiedzieć, że z angielskiej poczwarki, stałem się polskim motylem – opowiadał Patrick Ney.

Na co dzień pracuje w marketingu cyfrowym, ale po godzinach zajmuje się produkcją filmów poświęconych polskiej kulturze, historii i społeczeństwu – czasem po angielsku, czasem po polsku, opowiada o rzeczach radosnych, ale i gorzkich.

Za relację z obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i promocję historii Polski wśród osób anglojęzycznych otrzymał nagrodę Złoty BohaterON 2019. Jest także autorem cyklu "63 days" – o Powstaniu Warszawskim. 

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawczyni: Sylwia Héjj
Gość: Patrick Ney (przedsiębiorca, pisarz, bloger, vloger)
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Zwierzenia popkulturalne

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 22:12
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk od kilkunastu lat prowadzi blog pod tytułem "Zwierz popkulturalny". Jest autorką książek, dziennikarką, recenzentką, ale dla wielu chyba przede wszystkim – blogerką, która opowiada o popkulturze znając znakomicie temat, ujmując go z wielu perspektyw, a jednocześnie w przystępny sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie "Bestii". Odrestaurowano jedyny zachowany polski film z Polą Negri

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
– Przez ostatnie 10 lat trafiło do nas kilka filmów, które już były uznane za zaginione, a jednak się odnalazły. Niejednokrotnie są zachowane w bardzo złym stanie, a pieczołowite odrestaurowanie w postaci cyfrowej jest jedynym sposobem na to, żeby taki film dziś pokazać – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. Jednym z takich filmów jest "Bestia" Aleksandra Hertza w Polą Negri w roli głównej. Produkcja ta, dzięki FIN, miała swoją repremierę 10 grudnia 2019 roku, po 102 latach od powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pogoni za Ginczanką

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:00
Piękna, fascynująca, inteligentna, utalentowana. Kolejność dowolna. Ginczanka – ulubienica Tuwima, przyjaciółka Gombrowicza – zawojowała Warszawę drugiej połowy lat 30. Ale czy o to jej chodziło?
rozwiń zwiń