Rozpoznawanie twarzy – genialna technologia czy wielkie zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 22:00
– Znamy ideę Big Brothera, wiemy, o czym pisał Orwell. Anonimowość jest rodzajem dobra, jest naszym azylem bezpieczeństwa, dzięki któremu możemy podejmować decyzje, nie licząc się ciągle z jakąś kontrolą i z tym, że ktoś patrzy nam na ręce, a tym przypadku na twarz – mówił w Trójce  psycholog i badacz sztucznej inteligencji dr Paweł Fortuna.
Audio
  • Technologia rozpoznawania twarzy zabezpiecza i więzi (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MONOPOLY919

Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że mamy dostęp do technologii i udogodnień, które jeszcze dekadę temu pozostawały w sferze fantastyki naukowej. Współcześnie nasze telefony, dzięki SI, potrafią pomóc nam w ustaleniu odpowiedniej diety, czytają linie papilarne, a nawet rozpoznają rysy twarzy.

Nowe technologie niosą ze sobą wiele korzyści. Rozpoznawanie twarzy jest bardzo wygodnym narzędziem, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Serwisy społecznościowe i aplikacje mobilne pozwalają nam na przerabianie przy jej użyciu naszych zdjęć.Ta sama technologia może pomóc organom ścigania w zdobywaniu dowodów w trudnych dochodzeniach.

Brzmi rewelacyjnie, ale pozostaje jednak pytanie: czy jest to naprawdę bezpieczne narzędzie? – Algorytmy związane z rozpoznawaniem twarzy na początku najlepsze były w Stanach Zjednoczonych, później w Izraelu, w Rosji, a teraz w Chinach. To dlatego, że oni mają ponad 200 mln kamer, które śledzą ich każdy ruch. Takie systemy mają za zadanie dokonać oceny każdego przemieszczającego się człowieka. Trzeba powiedzieć, że Chińczycy są bardzo zaawansowani, bo te systemy nie są już tylko systemami na poziomie państwowym, ale istnieją też na poziomie małych jednostek jak system rozpoznawania twarzy w bloku – wyjaśnił Mateusz Chrobok, ekspert zajmujący się biometrią i sztuczną inteligencją. – Nie wiemy, jaka jest intencja twórców, którzy takie systemy tworzą i wykorzystują. Wiemy tylko, jaki jest wierzchołek góry lodowej – dodał.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Gość: Mateusz Chrobok (ekspert zajmujący się biometrią i sztuczną inteligencją), dr Paweł Fortuna (psycholog, badacz sztucznej inteligencji)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Drukowane narządy przyszłością medycyny?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:55
Biodruk to procedura, podczas której specjalna maszyna, warstwa po warstwie, drukuje zaprojektowany pod konkretnego pacjenta narząd. Co więcej – tkanka jest pacjenta, ponieważ jest pobrana z jego komórek. Jaka będzie medycyna przyszłości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet. Dziki Zachód idei?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 22:00
– Jestem zwolennikiem neutralności Internetu, która dziś w dużej mierze jest fikcją. Jest to cecha Internetu z jego początków, kiedy właściciele serwisów uznawali, że nie jest ich rolą mówić ludziom, co mogą publikować. Jeżeli ktoś łamie prawo, niech wkraczają organy za to odpowiedzialne, natomiast oni tylko dają przestrzeń – mówi Łukasz Warzecha, publicysta i współautor raportu Instytutu Jagiellońskiego "Co czeka Dziki Zachód idei?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w czasach internetu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 22:00
– Tinder nie zabija miłości, bo miłość to nasza fundamentalna potrzeba – mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Miłość, seks, relacyjność to rzeczy, które będą trwały do końca ludzkości, może się zmieniać tylko oprawa czy forma ekspresji – dodaje. 
rozwiń zwiń