Korzyści z dostrzegania podobieństw

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 10:00
"Pięknie się różnić, mądrze być podobnym" – to tytuł nowej książki wybitnego psychologa profesora Wiesława Łukaszewskiego.
Audio
  • Cy to dobrze, że różnimy się od siebie? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LightField Studios

Jesteśmy zafiksowani na różnicach, a jak wyjaśnia podtytuł książki warto pomyśleć "O pożytkach dostrzegania podobieństwa między ludźmi". I trenować tę – pożyteczną dla nas wszystkich – umiejętność.


"Pięknie się różnić, mądrze być podobnym" Wiesława Łukaszewskiego "Pięknie się różnić, mądrze być podobnym" Wiesława Łukaszewskiego

Lubimy się różnić od innych, wyróżniać na ich tle – dzięki temu choć przez chwilę możemy czuć się wyjątkowi, niepowtarzalni, jedyni w swoim rodzaju.Szukamy też ludzi do siebie podobnych – takich, którzy podobnie myślą i odczuwają, podobnie spostrzegają świat, lubią te same książki, filmy, płyty czy gry.Kiedy zauważamy różnice, często odwołujemy się do porównań społecznych – ale wówczas okazuje się, że jesteśmy lepsi lub, niestety, gorsi od innych, co skłania nas do rywalizacji.

– Mamy skłonność do myślenia, że człowiek jest: jakiś, kimś, jest "ja" i jest "my". Tak naprawdę, my bywamy. To oznacza, że bardzo często w refleksji na ten temat, tracimy z pola widzenia czynniki, które sprawiają, że bywamy. Dawno temu behawioryści amerykańscy pokazali, że kształt warunków może przesądzać o kształcie zachowania. Potem, razem z behawioryzmem, przeszło to do historii. Dziś, psychologia społeczna pokazuje jak bardzo jest to dosadny czynnik modyfikujący nasze zachowanie –

W długiej perspektywie więcej korzyści przyniesie nam współpraca – rywalizacja jednak może być silniejszą pokusą, gdy wiele się spodziewamy po wygranej (w szkole, w pracy, w lokalnej społeczności i w wielkiej polityce). Różnice istnieją i są nam potrzebne – nikt przecież nie podważy piękna różnorodności ani płynących z niej pożytków. Ale to dzięki podobnym do nas nie otwiera się przed nami otchłań samotności.

Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Wiesław Łukaszewski (profesor psychologii, specjalizujący się w psychologii osobowości, psychologii społecznej, psychologii motywacji)
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Wielka waga motywacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:00
Z początkiem roku: motywacja. Kiedy działa? Kiedy lepiej zaczekać i oszczędzić sobie nerwów, bo – jak powiadają – "szkoda nafty"? Kiedy buduje? Czy może niszczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 22:00
Czy mamy na to wpływ? Jaką rolę w kształtowaniu tego, co nas czeka, mają nasze codzienne decyzje?
rozwiń zwiń