Siedmiu Wspaniałych filozofów-terapeutów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" gościmy Marcina Fabjańskiego, filozofa i nauczyciela filozofii, autora książki "Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów".
Audio
  • Filozofia poprawiająca jakość życia (Klub Trójki)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/ iku4

"Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów" Marcin Fabjański, wyd. Znak "Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów" Marcin Fabjański, wyd. Znak

Tych Siedmiu Wspaniałych to: Epikur, Nietzsche, Montaigne, Epiktet, Schopenhauer, Laozi i Budda.

Brzmi intrygująco, prawda? I zachęcająco: bo ci filozofowie-terapeuci oferują terapie, które leczą z: zakupoholizmu, pracoholizmu, wypalenia, przygnębienia, płytkich związków, lęku przed śmiercią, ucieczki od życia, wikłania się w urojenia, podatności na szantaż moralny, tępego zasysania sądów i wartości z otoczenia, narcyzmu, nadmiernego nadęcia i obsesji samonaprawy, lęku…

– Jestem pełen podziwu dla Platona i Arystotelesa, ale to nie jest ten typ filozofii, o której ja chciałem pisać. Pragnąłem opowiedzieć o filozofii naturalistycznej, związanej z codziennym życiem, z tym, jak w każdej chwili myślimy, jak postrzegamy świat, jak wokół nas rozgrywa się dramaturgia natury. Nie jest to filozofia, która uciekałaby, jak u Platona, w zaświaty. Nietzsche krytykuje to, bo, jego zdaniem, wtedy pozbywamy się witalności, życia i radości. Byłby w pewien sposób przeciwieństwem Platona – mówi Marcin Fabjański.

Po co to wszystko? Po co tak się męczę? Czy będzie jakaś nagroda? Ludzie od zawsze zmagali się z życiem, zadawali sobie za dużo pytań i szukali sensu istnienia.

Dlatego narodziła się filozofia – miała uwalniać od cierpienia i zbliżać do szczęścia, a filozofowie dyskutowali ze zwykłymi ludźmi na ulicach. Filozofia może dalej pomagać!

Co radzi Epikur na wypalenie zawodowe, a Montaigne na stresujący dzień w pracy? Jak Nietsche pomaga walczyć z zakupoholizmem? Dlaczego Budda i Laozi zalecają spacery po lesie?

Marcin Fabjański przedstawia siedmiu słynnych filozofów – terapeutów, których myśli mogą skutecznie ulżyć nam w codziennym życiu. Autor jest założycielem Apenińskiej Szkoły Żywej Filozofii, codziennie medytuje i stara się dobrze żyć.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Marcin Fabjański (Absolwent University of York w Wielkiej Brytanii i UAM w Poznaniu, doktor filozofii, certyfikowany instruktor Mind-Body Bridging, nauczyciel medytacji w ruchu: Zhineng Qigong)
Data emisji: 9.03.2020
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Duńska sztuka szczęścia według Meika Wikinga

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:00
Jego istnienie może się wydawać dziwne, zaskakujące, ale znajdujący się w Kopenhadze Instytut Badań nad Szczęściem to bardzo prawdziwa instytucja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura w czarnym lustrze kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 22:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" gościmy literaturoznawcę profesora Ryszarda Koziołka. Znamy go z kilku książek: "Ciała Sienkiewicza" i "Dobrze się myśli literaturą", o których już w "Klubie Trójki" rozmawialiśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat nie składa się z atomów, lecz z opowieści. "Czerwona księga" C. Junga

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:00
"Czerwona księga", dzieło jednego z najważniejszych wizjonerów XX wieku, Carla Gustava Junga, przez wiele dekad pozostawała w ukryciu. Jej polski przekład właśnie otrzymujemy. 
rozwiń zwiń