Fenomen Agenta 007

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 14:00
Ze względu na wpływ koronawirusa na światowy rynek, producenci zdecydowali się, że przesuną premierę najnowszego Bonda ("Nie czas umierać") dopiero na jesień – chociaż ruszyła już machina promocyjna).
Audio
  • Co nas pociąga w postaci Jamesa Bonda? (Klub Trójki)
Kadr z filmu Nie czas umierać
Kadr z filmu "Nie czas umierać"Foto: mat. promocyjne

Dlaczego James Bond wywołuje aż takie emocje? Za co go kochamy? Jakie będą jego dalsze losy? Odpowiedzi na te pytania będą szukają Kamil Śmiałkowski i Michał Walkiewicz – krytycy filmowi, oraz kuturoznawczyni Małgorzata Bulaszewska

– Wydaje się, że Bond jest już dla starszych odbiorców: 22-23 lata i wyżej. Ci nastoletni chyba nie do końca go rozumieją. Być może, Daniel Craig nie pasuje im już jako główny bohater. Być może trzeba by było zmienić głównego bohatera. Nadal jednak, jest mnóstwo fanów, którzy czekają na tę premierę – stwierdza Małgorzata Bulaszewska.

– Mając tak dużo schematów, tak wiele stałych elementów, zawsze z któregoś można zrezygnować, którymś można pograć i się nim pobawić. Tak naprawdę, nie ma żadnego elementu – przykładowo gadżety Bonda, charakterystyczny główny motyw muzyczny, czy sposób, w jaki rozwija się fabuła – który byłby obecny we wszystkich filmach. Twórcy sprawdzają jak można poukładać te klocki i jak zareagują na to fani – Kamil Śmiałkowski.

Postać Jamesa Bonda powstała w 1952 roku, gdy pisarz Ian Fleming przebywał na wakacjach w swej jamajskiej posiadłości zwanej… Goldeneye. Podczas tego urlopu, pisarz, który z zamiłowania był ornitologiem, czytał książkę "Ptaki Indii Zachodnich", napisaną przez… Jamesa Bonda. To jej autorowi zawdzięczamy nazwisko najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości.

W 1953 roku ukazała się pierwsza książka o przygodach agenta 007: "Casino Royale". Powieść spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i w kolejnych latach ukazywały się kolejne części, które szybko zwróciły uwagę przemysłu filmowego. W 1962 roku James Bond pojawił się na srebrnym ekranie. W rolę agenta wcielił się szkocki aktor Sean Connery. W 2020 roku do kin wejdzie 25 film o najsłynniejszym szpiegu świata. W głównej roli, po raz piąty i ostatni, zobaczymy Daniela Craiga.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawczyni: Edyta Kocemba
Goście: Kamil Śmiałkowski (krytyk filmowy), Michał Walkiewicz (krytyk filmowy), Małgorzata Bulaszewska (kulturoznawczyni)
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

W służbie Jego Królewskiej Mości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:12
Postać ulubionej (podobno) agentki Churchilla – Krystyny Skarbek – obrosła w różne legendy. Niektóre dla niej bardzo krzywdzące. Część z nich weryfikuje w swojej nowej książce Vincent Severski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie "Bestii". Odrestaurowano jedyny zachowany polski film z Polą Negri

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
– Przez ostatnie 10 lat trafiło do nas kilka filmów, które już były uznane za zaginione, a jednak się odnalazły. Niejednokrotnie są zachowane w bardzo złym stanie, a pieczołowite odrestaurowanie w postaci cyfrowej jest jedynym sposobem na to, żeby taki film dziś pokazać – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. Jednym z takich filmów jest "Bestia" Aleksandra Hertza w Polą Negri w roli głównej. Produkcja ta, dzięki FIN, miała swoją repremierę 10 grudnia 2019 roku, po 102 latach od powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Parasite"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 22:00
Po oscarowym sukcesie filmu Bong Joon-ho, warto przyjrzeć się nieco bliżej koreańskim twórcom filmowym.
rozwiń zwiń