Co należy wiedzieć o koronawirusie?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 22:00
W tym naukowym wydaniu "Klubu Trójki" mówiliśmy o koronawirusie. Nie chcemy jednak nikogo straszyć. Skupiliśmy się na informacjach, które dla każdego będą w obecnej sytuacji przydatne.
Audio
  • Najważniejsze fakty o koronawirusie (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Soni's

– Jesteśmy na początkowym etapie pandemii. Ma ona swoją dynamikę i Europa jest drugim po Chinach obszarem, na którym wirus się dynamicznie rozprzestrzenia. Oczywiście, patrzymy z dużym niepokojem na Amerykę Północną, resztę Azji, ale dzienny przyrost przypadków jest największy w Europie. W tej chwili jedna osoba chora zaraża 2-3 zdrowe i ten wskaźnik replikacji wirusa jest na właśnie tym poziomie. Epidemia to w dużej mierze, niestety, matematyka, a nie medycyna. Epidemia koronawirusa ma bardzo powtarzalną dynamikę: pojawiają się pojedyncze przypadki, od których nie powstają wtórne ogniska i po przekroczeniu pewnej ilości przypadków, rozpoczyna się ekwipotencjalny wzrost, aż do osiągnięcia kilkutysięcznej wartości dziennych zachorowań. Po około dwóch tygodniach, wirus wchodzi w tzw. fazę plateau, czyli fazę wyciszenia. Wirus traci wtedy impet i po kolejnych dwóch tygodniach rozpoczyna się faza spadku – mówił immunolog dr Paweł Grzesiowski.


– Wirus grypy ma niezwykłą zdolność mutacji, przez co, co parę lat mamy do czynienia z epidemiami tej choroby. COVID-19 jest wirusem, po prostu, nieznanym. Nie wiadomo, jaka będzie jego zdolność mutacyjna. W sensie samej budowy jest to wirus bardzo podobny do wirusa grypy. Koronawirusy są obecne w życiu Ziemi od lat 60. XX wieku, kiedy to przeprowadzono pierwsze badania zakończone opisaniem tej grupy. W zasadzie nie mamy skutecznego leku, którego mechanizm jest związany z zatrzymaniem cyklu życiowego koronawirusa. Badania nad COVID-19 w tym zakresie trwają. Podobne ograniczenia mamy w kwestii produkcji szczepionki. Według specjalistów będzie ona osiągalna najwcześniej za 1,5 roku – wyjaśniła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Prawdy i fałsze o koronawirusie. Specjalny serwis pomoże rozwiać wątpliwości >>>

– W przypadku zaobserwowania nawet najlżejszych objawów, nie należy iść od razu do lekarza. Powinniśmy się obserwować, odizolować od rodziny. Kryteria są jednoznaczne – wystarczy, że wystąpi jeden z objawów: kaszel, gorączka, duszność. Zwykły katar się w tę listę nie wlicza. Wszyscy powinni zachować ostrożność. Szczególnej roli nabierają tu proste, podstawowe metody: zachowywanie odległości, unikanie skupisk ludzkich. Pamiętajmy też, co jest niezwykle istotne, że wykupywanie leków na zapas to bardzo zły pomysł, bo prędzej, czy później, zabraknie ich dla tych, którzy ich będą potrzebowali – uczulał specjalista ds. chorób zakaźnych, prof. Robert Flisiak.

Czytaj więcej
korona 1200 pap.jpg
Potrzebujesz recepty od lekarza? Możesz ją dostać, nie wychodząc z domu

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Telefoniczna konsultacja lekarska. Jakie niesie korzyści?

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Gość: dr Paweł Grzesiowski (ekarz pediatra, immunolog, doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), prof. Anna Boroń-Kaczmarska (dr hab., profesor zwyczajny Katedry Zdrowia Publicznego Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie), prof. Robert Flisiak (profesor zwyczajny, oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)
Data emisji: 12.03.2020
Godzina emisji: 21.10

ml/kr

Czytaj także

Drukowane narządy przyszłością medycyny?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:55
Biodruk to procedura, podczas której specjalna maszyna, warstwa po warstwie, drukuje zaprojektowany pod konkretnego pacjenta narząd. Co więcej – tkanka jest pacjenta, ponieważ jest pobrana z jego komórek. Jaka będzie medycyna przyszłości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ograniczam swoje wyjazdy lub z nich rezygnuję?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 13:00
Rządowy zespół zarządzania kryzysowego podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z rosnącym zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 zaleca unikania podróży, które nie są konieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez paniki

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 19:00
Media od tygodni żyją epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń