Co należy wiedzieć o koronawirusie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co należy wiedzieć o koronawirusie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Soni's

W tym naukowym wydaniu "Klubu Trójki" mówiliśmy o koronawirusie. Nie chcemy jednak nikogo straszyć. Skupiliśmy się na informacjach, które dla każdego będą w obecnej sytuacji przydatne.

Posłuchaj

Najważniejsze fakty o koronawirusie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jesteśmy na początkowym etapie pandemii. Ma ona swoją dynamikę i Europa jest drugim po Chinach obszarem, na którym wirus się dynamicznie rozprzestrzenia. Oczywiście, patrzymy z dużym niepokojem na Amerykę Północną, resztę Azji, ale dzienny przyrost przypadków jest największy w Europie. W tej chwili jedna osoba chora zaraża 2-3 zdrowe i ten wskaźnik replikacji wirusa jest na właśnie tym poziomie. Epidemia to w dużej mierze, niestety, matematyka, a nie medycyna. Epidemia koronawirusa ma bardzo powtarzalną dynamikę: pojawiają się pojedyncze przypadki, od których nie powstają wtórne ogniska i po przekroczeniu pewnej ilości przypadków, rozpoczyna się ekwipotencjalny wzrost, aż do osiągnięcia kilkutysięcznej wartości dziennych zachorowań. Po około dwóch tygodniach, wirus wchodzi w tzw. fazę plateau, czyli fazę wyciszenia. Wirus traci wtedy impet i po kolejnych dwóch tygodniach rozpoczyna się faza spadku – mówił immunolog dr Paweł Grzesiowski.


– Wirus grypy ma niezwykłą zdolność mutacji, przez co, co parę lat mamy do czynienia z epidemiami tej choroby. COVID-19 jest wirusem, po prostu, nieznanym. Nie wiadomo, jaka będzie jego zdolność mutacyjna. W sensie samej budowy jest to wirus bardzo podobny do wirusa grypy. Koronawirusy są obecne w życiu Ziemi od lat 60. XX wieku, kiedy to przeprowadzono pierwsze badania zakończone opisaniem tej grupy. W zasadzie nie mamy skutecznego leku, którego mechanizm jest związany z zatrzymaniem cyklu życiowego koronawirusa. Badania nad COVID-19 w tym zakresie trwają. Podobne ograniczenia mamy w kwestii produkcji szczepionki. Według specjalistów będzie ona osiągalna najwcześniej za 1,5 roku – wyjaśniła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Prawdy i fałsze o koronawirusie. Specjalny serwis pomoże rozwiać wątpliwości >>>

– W przypadku zaobserwowania nawet najlżejszych objawów, nie należy iść od razu do lekarza. Powinniśmy się obserwować, odizolować od rodziny. Kryteria są jednoznaczne – wystarczy, że wystąpi jeden z objawów: kaszel, gorączka, duszność. Zwykły katar się w tę listę nie wlicza. Wszyscy powinni zachować ostrożność. Szczególnej roli nabierają tu proste, podstawowe metody: zachowywanie odległości, unikanie skupisk ludzkich. Pamiętajmy też, co jest niezwykle istotne, że wykupywanie leków na zapas to bardzo zły pomysł, bo prędzej, czy później, zabraknie ich dla tych, którzy ich będą potrzebowali – uczulał specjalista ds. chorób zakaźnych, prof. Robert Flisiak.

Czytaj więcej
korona 1200 pap.jpg
Potrzebujesz recepty od lekarza? Możesz ją dostać, nie wychodząc z domu

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Telefoniczna konsultacja lekarska. Jakie niesie korzyści?

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Gość: dr Paweł Grzesiowski (ekarz pediatra, immunolog, doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), prof. Anna Boroń-Kaczmarska (dr hab., profesor zwyczajny Katedry Zdrowia Publicznego Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie), prof. Robert Flisiak (profesor zwyczajny, oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)
Data emisji: 12.03.2020
Godzina emisji: 21.10

ml/kr

Polecane