Wspólna przyszłość ludzi i pszczół

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 05:00
Podobno Albert Einstein powiedział, że jeżeli pszczoły wyginą, to człowiekowi zostaną cztery lata istnienia. Ile jest w tym prawdy? Sprawdzał to w "Klubie Trójki" latem 2018 dr Tomasz Rożek. Teraz przypominamy ową audycję.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

dinozaur 1200.jpg
Na co chorowały dinozaury?

W niektórych rejonach świata 80 procent owoców i warzyw istnieje dzięki pszczołom. Są takie miejsca na świecie, np. Chiny, gdzie ludzie specjalnymi pędzelkami muszą zapylać kwiaty drzew owocowych. Pszczoły giną, ale dlaczego? 

– Rzeczywiście mamy teraz takie warunki środowiskowe, że wszyscy są zagrożeni, a w szczególności owady zapylające, a one są bardzo ważne w naszym życiu. Jeżeli mowa o pszczołach miodnych, to liczba pszczelich rodzin utrzymuje się na jednym poziomie, natomiast dziko żyjące owady, są zagrożone – tłumaczy Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

– Widziałem takie statystyki, że w Stanach Zjednoczonych sytuacja pszczół się poprawia. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pszczelich rodzin znacząco wzrosła – dodaje dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz.

Czy rzeczywiście życie człowieka jest w pewien sposób uzależnione od pszczół? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście:
 prof. Zbigniew Kołtowski (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach), Marcin Rotkiewicz (dziennikarz naukowy) 
Data emisji: 6.04.2020
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Czy owady czują lęk?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 08:00
– Boimy się wtedy, gdy mamy poczucie, że coś nam zagraża; że konkretne wydarzenie pociągnie za sobą konsekwencje dla nas, aby tak poczuć potrzebna jest percepcja tego czym jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest sztuczna inteligencja?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:37
– Nie wiemy czym ona jest. Co gorsza, ciężko nam zdefiniować prawdziwą inteligencję – zaskoczył swoją odpowiedzią dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń