Psychologiczne skutki pandemii. Jak sobie z nimi radzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psychologiczne skutki pandemii. Jak sobie z nimi radzić?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DimaSid

Ograniczenia wymuszone pandemią zmieniły nasze codzienne przyzwyczajenia, tryb pracy, zachowania, formę kontaktów z rodziną i znajomymi. 

Posłuchaj

Jak łagodzić psychologiczne skutki pandemii? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Pozytywy i zagrożenia

Czy i jak przekłada się to na postrzeganie świata i samego siebie? Czy zmieniło dotychczasową hierarchę wartości? Czy zmniejszyło konsumpcję? Jakie zmiany psychiczne już zaszły, a zapewne zajdą pod wpływem zagrożenia zarazą? Co jest pozytywnym efektem pandemii, a co największym zagrożeniem w sensie emocjonalnym, psychicznym? Czy można się przestawić na nowy sposób bycia i życia pod presją zarażenia? Komu przychodzi to łatwiej, komu to najbardziej doskwiera? Kto jest/będzie najbardziej poszkodowany doświadczeniem pandemii? Jakie są sposoby, by przetrwać plagę w maksymalnym dobrostanie?

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne  (foto: freephotos/Pixabay)

Ile osób, tyle sposobów

– Na przetrwanie pandemii nie ma uniwersalnej metody, którą można wszystkim polecić. Dla jednych tą metodą będzie zajęcie się swoimi sprawami i nadrobienie zaległości, dla innych, dla innych będzie to kontakt z bliskimi. Każdy z nas ma dużo przyjaciół, do których odzywa się rzadko. Najlepiej, by te sposoby były dopasowane do tego, co lubimy robić, czego najbardziej nam brakuje, co nas rozwija – mówił Jacek Gientka, psycholog i psychoterapeuta z poradni "W stronę zmiany".

– Wydawało się, że nie ma szans tego pędu, zapętlenia w pracy, w kolejnych wyzwaniach. W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że możemy żyć wolniej. Następuje czas, kiedy trzeba przewartościować sobie to, co jest na co dzień, kiedy możemy zastanowić się, co tak naprawdę jest nam potrzebne – dodała dr Halszka Witkowska, suicydolog oraz koordynator kampanii społecznej "Życie warte jest rozmowy", zachęcającej społeczeństwo do korzystania ze wsparcia psychologicznego.

Życie warte jest rozmowy/Polskie Towarzystwo Suicydologiczne

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście:
 dr Halszka Witkowska (suicydolog, wykładowca UW na Wydziale Artes Liberales, koordynator kampanii społecznej "Życie warte jest rozmowy"), Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta z poradni "W stronę zmiany")
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 21.09

kr/gs

Polecane