Spaghetti na wirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 22:00
Są tacy, którzy co dzień jedzą ten makaron – ich fankami są znani aktorzy i śpiewacy, m.in. Cecylia Bartoldi, Sophia Loren, Alberto Sordi, a nawet… Audrey Hepbourn.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W "Rzymie" Felliniego sceny z jedzeniem spaghetti na gigantycznych talerzach stały się symbolem włoskiej kuchni.

W czasie pandemii Włosi zaimponowali światu zadziwiającym zdyscyplinowaniem – jak na ich spontaniczne i niesubordynowane natury. Do tego pokazali, że umieją przeciwstawić się przygnębieniu w najprostszy sposób: muzyką.


Posłuchaj
49:36 2020_07_01 21_09_38_PR3_Klub_Trojki.mp3 Spaghetti w kulturze włoskiej (Klub Trójki)

 W pewien sposób pandemia zjednoczyła włoski naród (w istocie zjednoczony zaledwie w 1861 roku). Jakie cechy wyróżniają Włochów? Jaki jest ich stosunek do historii swego kraju? Do kulturowej schedy? Jacy są Włosi na co dzień? Jakie ich cechy dały pozytywne rezultaty w czasie pandemii? Pomińmy tu polityczne zawirowania i problemy z mafią.

Obraz "typowego" Włocha i Włoszki ukształtowali w nas filmowcy: Federico Fellini, Victorio de Sica, Roberto Rosselini, Luchino Visconti, Pietro Germi i inni twórcy neorealizmu. Także ważna była specyfika commedia all’italiana – komedia w stylu włoskim. Osobnym gatunkiem okazały się spaghetti westerny – prekursorowi tego gatunku urządzono niedawno monograficzną wystawę w Muzeum dell’Ara Pacis w Rzymie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: 
prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, znawczyni kultury włoskiej, wykładowca na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego, była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie), dr Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 1.07.2020
Godzina emisji: 21.09 

Czytaj także

Ile osób potrzeba, żeby "narodziła się gwiazda"?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:03
Są gwiazdy estrady, które elektryzują samym pojawieniem się na scenie – nie tylko śpiewem czy ruchem scenicznym. Dzieje się tak wtedy, gdy stylizacja stroju, fryzura, makijaż idealnie zgadzają się z osobowością artysty i formą występów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żegnaj, mój synu"– rodzinna saga z historią współczesnych Chin w tle

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:00
– Pomimo że film trwa trzy godziny, nie czuje się tego. Jest tam miejsce na łzy i na dużo pozytywnych emocji. To dobre chińskie kino – mówiła Agnieszka Zając ze studia filmowego OTO FILM o dramacie "Żegnaj, mój synu" w reżyserii Xiaoshuai Wanga.
rozwiń zwiń