Kolejna rocznica Deklaracji Niepodległości z 4 lipca 1776

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 22:00
Pytamy o stan Ameryki w czasie przed wyborami oraz w chwilach ostrych sporów o przeszłość i powstanie tego kraju. Ruchy czarnej społeczności Black Lives Matter, białej supremacji rasowej czy medialne debaty zderzają się w przestrzeni publicznej. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mike Flippo

Zdejmowane lub niszczone są pomniki Kolumba, prezydenta Woodrowa Wilsona jako przykłady dominacji jednych – Białych – nad Afroamerykanami. 

Co jest poprawnością polityczną w USA, czy mamy do czynienia z rasizmem instytucjonalnym, czy George Floyd jest męczennikiem sprawy walki o prawa Afroamerykanów i jaka jest rola historii w życiu społeczeństwa USA?

Posłuchaj
49:40 2020_07_02 21_09_05_PR3_Klub_Trojki.mp3 USA w obliczu kryzysu wewnętrznego (Klub Trójki)

 

– Dziś rozpruwa się tkanka społeczna i polityczna USA. Ten kraj nie jest już tylko na rozdrożu, ale jest w dalekiej fazie dekonstrukcji. Rasizm i cały ten ruch wokół mordu George'a Floyda, są tylko częścią tego. Ta dekonstrukcja przeszła od formy słownej, do fizycznej. Chodzi tu nie tylko o zniszczenie pomników Konfederatów. Obecnie niszczone są np. pomniki T. W. Wilsona. Powszechne w USA jest określenie "monumentalny kryzys" – mówi politolog Phil Earl Steele.

– To, co jest pewnym novum, to fakt, że nawet część polityków republikańskich dołącza do krytyków Donalda Trumpa. Pokazują to też sondaże. To pokłosie tego, jak obecna administracja poradziła sobie, a raczej nie poradziła sobie z pandemią. Gospodarczo USA się odbijają i zaczyna to wyglądać coraz lepiej, ale raporty z ostatnich dni pokazują, że najgorsze może być dopiero przed Amerykanami – stwierdza Mateusz Piotrowski, analityk PISM.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: 
Philip Earl Steele (politolog, pisarz, tłumacz i historyk), Mateusz Piotrowski (analityki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 2.07.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Pakiet stymulacyjny dla gospodarki USA. Kto skorzysta z 2 bilionów dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 17:24
W Stanach Zjednoczonych już ok. 396 tys. osób jest zakażonych koronawirusem, a ok 12. tys. zmarło. By ratować Amerykanów, właścicieli małych i dużych biznesów oraz pracowników służby zdrowia, Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny warty ponad 2 biliony dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy książka Johna Boltona pogrąży Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 16:00
Dawny bliski współpracownik prezydenta USA napisał książkę, która nazywana jest już "wstrząsem dla amerykańskiej polityki". 
rozwiń zwiń