Czy wolonturystyka faktycznie pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:00
Wolonturystyka, czyli pomaganie na wakacjach. Zamiast leżeć brzuchem do góry, niektórzy w trakcie urlopu wolą zmienić kawałek świata na lepsze.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Michniewicz

W ofertach mogą przebierać – od afrykańskiej przygody przy opiece nad szympansami, przez nauczanie angielskiego w sierocińcach, po leczenie chorych na głębokiej azjatyckiej prowincji. Wymogi? Brak. Tylko (niemałe) opłaty, sięgające często kilkunastu tysięcy złotych za trzy tygodnie.


Posłuchaj
47:34 2020_07_06 21_10_08_PR3_Klub_Trojki.mp3 Wolonturystyka - czy warto? (Klub Trójki)

 

Intencje wolontariuszy są często czyste. Co z tego, gdy system, który nieświadomie współtworzą, przynosi więcej szkody niż pożytku. W Nepalu 90% dzieci w sierocińcach nie jest sierotami – rodzice oddają je w zamian za korzyści do takich ośrodków, gdzie "potrzeba sierot", by wolontariusze mieli się kim opiekować. Słonie do "sanktuariów ochrony przyrody" są odławiane z dżungli. A księgowi leczą zaćmę oczną, choć nie mają o tym pojęcia – z opłakanym skutkiem.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Michniewicz
Gość:
Celina Kretkowska-Adamowicz (Polska Akcja Humanitarna), Magdalena Szymańska (prezes fundacji Go'n'Act)
Data emisji: 6.07.2020
Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

Pisklak, który wypadł z gniazda. Oto dlaczego lepiej nie zabierać go do domu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 06:46
Wiosna to czas, gdy do schronisk i poradni weterynaryjnych trafiają niecałkowicie opierzone ptaki, które wypadły z gniazda. Zaopiekowanie się podlotkiem jest wyrazem dobrej wiary, jednak ptakowi przynosi więcej szkód niż korzyści. Dlaczego?
rozwiń zwiń