Zwierzęta ludziom

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 22:00
Animal Assisted Intervention, czyli terapia i edukacja z udziałem zwierząt – to angielskie określenie do codziennego słownika w Polsce wprowadza Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom (Organizacja Pożytku Publicznego).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

Jako pierwsze w Polsce zmienia pojęcie "dogoterapia" lub "kynoterapia" właśnie na interwencje z udziałem zwierząt lub zajęcia wspomagane udziałem zwierząt. W stowarzyszeniu "lekarzami na czterech łapach" są psy i koty.

Towarzystwo zwierząt obniża stres, łagodzi ból, wytwarza poczucie bezpieczeństwa. Pies lub kot z jednej strony ułatwia nawiązanie kontaktu z podopiecznym, a z drugiej minimalizuje wszelkie napięcia i pozwala zapomnieć np. o chorobie.

Specjalnie przygotowane zwierzęta wspomagają rehabilitację dzieci wybudzanych ze śpiączki w Klinice Budzik i rekonwalescencję najmłodszych pacjentów na oddziale onkologicznym Centrum Zdrowia Dziecka. Mogą też pomóc osobie będącej w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera.


Posłuchaj
49:33 2020_07_16 21_09_16_PR3_Klub_Trojki.mp3 Zwierzęca medycyna (Klub Trójki)

 

Stowarzyszenie realizuje wiele nowatorskich projektów takich jak np. "Psie Czytanki" – naukę czytania opartą na amerykańskim projekcie R.E.A.D., gdzie psy wspierają dzieciaki z trudnościami w tym zakresie. Pies nie ocenia, więc nie trzeba się przed nim wstydzić tak, jak przed kolegami z klasy.

Od 2016 roku stowarzyszenie jest członkiem IAHAIO – międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje działające w obszarze terapii i edukacji z udziałem zwierząt. Misją IAHAIO jest nie tylko promowanie wysokiego standardu pracy, ale też dbałość o dobrostan – zarówno zwierząt pracujących, jak i osób uczestniczących w zajęciach.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście:
Magdalena Nawarecka-Piątek (prezes Stowarzyszenia "Zwierzęta ludziom"), Sabina Złotorowicz (Stowarzyszenie "Zwierzęta Ludziom"), Jakub Farkowski (instruktor stowarzyszenia, opiekun wolontariuszy)
Data emisji: 17.07.2020
Godzina emisji: 21.09 

Czytaj także

Ułatwienia dla niepełnosprawnych studentów. Na co mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
– Innowacją, z której jestem najbardziej zadowolony, jest brak jakichkolwiek progów i stopni. Wszystkie kondygnacje są połączone kilkoma windami. Na każdym piętrze są toalety, drzwi mają dodatkowe siłowniki, które je otwierają – opowiada Sławomir Rzepecki, wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń