Zoo – więzienie czy azyl?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 22:00
Ogrody zoologiczne budzą sporo emocji. Są często postrzegane jak więzienia dla zwierząt i atrakcję podobną do cyrku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Pani Garmyder
Posłuchaj
49:07 2020_07_20 21_10_06_PR3_Klub_Trojki.mp3 Ogrody zoologiczne dawniej i dziś – jak je postrzegamy? (Klub Trójki)

Czy w kwestii zoo przemawiają przez nas głównie emocje? A może czasy się zmieniają, a wraz z nimi i ogrody zoologiczne? A może – i to chyba najbardziej przerażająca wizja – czasy się zmieniają, ale na gorsze i jest już tak źle, że zoo staje się jedyną szansą na przetrwanie dla wielu zagrożonych gatunków?

Co ciekawe, w środowisku osób zajmujących się ochroną przyrody, ta ocena wcale nie jest tak jednoznaczna. – O ogrodach zoologicznych trzeba byłoby zacząć mówić z perspektywy historycznej, bo są one częścią spuścizny kolonialnej. Ich korzenie tkwią w zaspokojeniu najprostszych emocji. Natomiast ogrody zoologiczne przeszły ogromną rewolucję i obecnie pełnią też bardzo pozytywną rolę w odtwarzaniu gatunków – podkreśla Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

Ornitolog i dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie dr Andrzej Kruszewicz  wymienia cztery filary w oparciu o które działa nie tylko warszawskie zoo, ale i ogrody zoologiczne w ogóle.

– To, co widzi zwiedzający, to przede wszystkim funkcja rekreacyjna. Jest to czwarta noga, która tak naprawdę jest dodatkowa. Podstawą jest hodowla zagrożonych gatunków – to dzieje się we współpracy międzynarodowej na ogromną skalę. Drugi filar to edukacja – jeżeli na początku września ogłaszamy nabór na lekcje, to w ciągu dwóch tygodni zostają zarezerwowane wszystkie do końca roku. Trzeci filar to nauka, czyli badania – powstają prace magisterskie, doktoraty. Badamy rzeczy, których nie dałoby się zbadać w naturalnych warunkach – wyjaśnia dyrektor warszawskiego zoo.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Michniewicz
Goście: 
dr Andrzej Kruszewicz (ornitolog, dyrektor warszawskiego zoo), Stefan Jakimiuk (WWF Polska)
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 21.10

kr

Czytaj także

Wspólna przyszłość ludzi i pszczół

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 05:00
Podobno Albert Einstein powiedział, że jeżeli pszczoły wyginą, to człowiekowi zostaną cztery lata istnienia. Ile jest w tym prawdy? Sprawdzał to w "Klubie Trójki" latem 2018 dr Tomasz Rożek. Teraz przypominamy ową audycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wolonturystyka faktycznie pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:00
Wolonturystyka, czyli pomaganie na wakacjach. Zamiast leżeć brzuchem do góry, niektórzy w trakcie urlopu wolą zmienić kawałek świata na lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta ludziom

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 22:00
Animal Assisted Intervention, czyli terapia i edukacja z udziałem zwierząt – to angielskie określenie do codziennego słownika w Polsce wprowadza Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom (Organizacja Pożytku Publicznego).
rozwiń zwiń