Woda w Afryce – przekleństwo i zbawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 22:00
Woda – współcześnie dotyczy jej cała gama kłopotów trapiących ludzkość. Mamy problemy z jej czystością, dostępnością, brakiem, ale i nadmiarem. W Afryce, powszechnie kojarzonym z suszą, woda jest jednym z życiowych problemów, którym ludzie zmagają się na co dzień.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Martchan

Posłuchaj
48:58 2020_08_04 21_10_08_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czym dla Afrykańczyków jest woda? (Klub Trójki)

 

Tam człowiek na zdobycie wody poświęca niemal tyle samo czasu, ile my poświęcamy na pracę. Starania o dostęp do wody zawsze są okupione dużym wysiłkiem fizycznym, co przełożyło się na język mieszkańców. W wielu państwach Afryki o wodzie mówi się, używając angielskiego czasownika "to harvest", czyli "zbierać plony". 

shutterstock_6988543001200.jpg
Kapnij dla Afryki - reportaż Magdy Skawińskiej

– Żeby zdobyć wodę, kobiety w Afryce muszą codziennie przejść średnio aż sześć kilometrów. W tym czasie są narażone na różnego rodzaju ataki, bo droga wiedzie przez busz, przez różne pustkowia, przez miejsca po prostu niebezpieczna, gdzie mogą zostać napadnięte, zgwałcone – opowiada rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej Rafał Grzelewski. – W tym czasie nie mogą pracować czy poświęcić czasu rodzinie. Małe dziewczynki nie chodzą do szkoły. Muszą pomagać w domu, więc tracą szanse na edukację – wyjaśnia.

Podczas gdy jedne rejony Afryki z utęsknieniem czekają na deszcz, inne zalewają powodzie. Jak zauważył Michał Żakowski, jest to niezwykły paradoks.

 – Łatwo to skwitować stwierdzeniem, że w Afryce woda jest zbawieniem i przekleństwem – stwierdza Rafał Grzelewski. – W tej chwili w Somalii czy w Sudanie Południowym trwają bardzo duże, niszczycielskie powodzie, o których mało się mówi, bo wydaje się, że świat się do nich przyzwyczaił. Woda jest zagrożeniem z wielu powodów. Jest niszczycielską siłą, która pozbawia ludzi domów, dobytku, zatruwa studnie, niszczy pola – wymienia gość Trójki.

Nile dam: Satellite images show water levels rising - BBC News/BBC News

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście:
Rafał Grzelewski (rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej), Krzysztof Buzalski (ambasador Polski w Tanzanii)
Data emisji: 4.08.2020
Godzina emisji: 21.10 

kr

Czytaj także

Czy wolonturystyka faktycznie pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:00
Wolonturystyka, czyli pomaganie na wakacjach. Zamiast leżeć brzuchem do góry, niektórzy w trakcie urlopu wolą zmienić kawałek świata na lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Sudan jest gotowy na zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 22:00
Zakaz okaleczania narządów żeńskich, możliwość podróżowania kobiet z dziećmi samotnie, pozwolenie na picie alkoholu dla niemuzułmanów, wreszcie zniesienie kary za porzucenie islamu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie inwestycje w klimat

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 22:00
Rekordowa suma 550 miliardów euro – takich pieniędzy jeszcze w historii nie przeznaczono na zwane zielone projekty. Pochodzą z przyszłego budżetu Unii Europejskiej i wspólnotowego funduszu odbudowy na czas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.  
rozwiń zwiń