63 dni heroizmu kobiet

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 22:00
Przez długi czas milczały. Historię Powstania Warszawskiego opowiedzianą z perspektywy kobiet, które brały w nim udział, poznaliśmy na przestrzeni ostatnich lat.
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Agnieszka Cubała "Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie" Agnieszka Cubała "Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie"

Mówiły o cenie, krzywdzie i codzienności: zdobywaniu wody i o tym, dlaczego starały się dbać o urodę. Dzięki nim, obraz wojny jest pełniejszy: ma zapach jątrzących się ran i CHANEL N°5, smak rzadkiej zupy i rozbrzmiewa piosenkami śpiewanymi przy huku bomb.


Posłuchaj
48:08 2020_08_13 21_10_10_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kobiety Powstania Warszawskiego (Klub Trójki)

 

Opowieści te zebrała Agnieszka Cubała w książce: "Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie", która jest gościem naszej audycji.

Książka "Kobiety '44" Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.

To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich.

O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska; Hanna Brzezińska - "słowik okupowanej Warszawy", Natalia Sendys - "królowa kanałów", czy łączniczka-strzelec - Wanda Traczyk-Stawska.

Agnieszka Cubała - pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". W Muzeum Powstania Warszawskiego koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego". Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa "Powstanie ’44". Wydała publikacje: "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy", "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia", "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" oraz "Miłość '44". Otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Oddajemy też głos uczestniczkom Powstania: Annie Świrszczyńskiej, Hance Brzezińskiej i Danucie Ślązak, pseudonim "Blondynka".

Serwis specjalny Serwis specjalny

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wioletta Myszkowska
Goście: 
Agnieszka Cubała (autorka książki "Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie")
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Kapelani Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 22:15
Nazywani są bohaterami drugiego lub trzeciego planu. Rzadko pojawiają się jako pierwszoplanowe postacie, jednak odegrali znaczącą rolę w czasie Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wyrzucajcie Powstania Warszawskiego na śmietnik"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 19:00
Na jednym z warszawskich osiedli w śmietniku znaleziono książki o Powstaniu Warszawskim oraz dokumenty z czasów okupacji. Należały one do Eugeniusza Tyrajskiego, który zmarł pod koniec ubiegłego roku.
rozwiń zwiń