Docs Against Gravity: wielkie święto czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 22:30
W piątek przedpołudniowymi projekcjami w siedmiu miastach Polski rozpocznie się 17. edycja festiwalu Docs Against Gravity, jeden z największych tego typu festiwalów w Europie i na świecie. To okazja, aby obejrzeć najnowsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata oraz spotkać się z ich twórcami. Festiwal potrwa do 13 września.
Docs Against Gravity
Docs Against Gravity Foto: mat. promocyjne

Filmy będzie można oglądać w kinach Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznań, Bydgoszczy i Lublina. Część programu będzie realizowana również w sieci. Ale to nie wszystko: w drugi weekend festiwalu, organizatorzy przygotowali dodatkowe pokazy, swoisty "The best of...", w 20 kolejnych miastach całej Polski: od Jastarni przez Toruń, Łódź i Kraków, aż po Żywiec.


Posłuchaj
48:02 48:02 2020_09_03 21_09_25_PR3_Klub_Trojki.mp3 Rusza 17. edycja festiwalu Docs Against Gravity. Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego są twórcy festiwalu oraz reżyserzy pokazywanych filmów.


Plakat festiwalu Plakat festiwalu

– Rozwijamy się tak, jak pozwala zainteresowanie naszym festiwalem. W zeszłym roku publiczność miała możliwość zobaczyć filmy festiwalowe na ponad tysiącu pokazów. Zdaję sobie sprawę, że wielu w branży filmowej, jak i poza nią uważa, że jesteśmy troszkę szaleni, nam jednak jest z tym bardzo dobrze. I z tym kierunkiem, aby poprzez pokazy festiwalowe w tak wielu miejscach, równać te dysproporcje jakie są w różnych częściach Polski jeśli chodzi o dostęp do dobrego kina, a już do dobrego kina dokumentalnego w szczególności – deklaruje Artur Liebhart, twórca i dyrektor festiwalu Docs Against Gravity.

– Wszyscy jesteśmy entuzjastami – przytakuje współtwórca programu festiwalowego Karol Piekarczyk. – Ale to, jak mówił Artur, zależy też od widzów i ich chęci wzięcia udziału w festiwalu. W chwili obecnej jesteśmy trzecim pod względem wielkości takim festiwalem w Europie i jednym z największych na świecie, ale nie zapominamy też o lokalności, która jest dla nas niezwykle istotna – dodaje.

Twórcy pokazywanych podczas festiwalu Docs Against Gravity doceniają jego niezwykłość: – To jest bardzo specjalny festiwal, ponieważ pokazuje bardzo specjalne filmy: dokumentalne kinowe. Nie ma wielu okazji, aby zobaczyć filmy, które ludzie robią, bo mają wewnętrzną potrzebę, żeby opowiedzieć jakąś historię. Na ogół te produkcje powstają latami: produkcja mojego filmu trwała cztery lata. Dlatego uważam, że jest to bardzo specjalne wydarzenie – deklaruje Eliza Kubarska, reżyserka filmu "Ściana cieni".


– Mój film powstawał trzy lata. Ciężkie lata montażu, ciężkie lata chodzenia za pieniędzmi na ten film – potwierdza Paweł Hejbudzki, twórca "Powiedz tak lub nie", który na festiwalu będzie miał swoją premierę. – Ale zrobiliśmy go. Zrobiliśmy coś, co może być pokazane na festiwalu i mamy nadzieję, że z dobrym skutkiem.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Artur Liebhart (dyrektor festiwalu Docs Against Gravity), Karol Piekarczyk (współtwórca programu festiwalu Docs Against Gravity), Eliza Kubarska (reżyserka filmu "Ściana cieni"), Paweł Hejbudzki (reżyser filmu "Powiedz tak lub nie")
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 21.09

pr/ml

Czytaj także

62 dni z filmowymi klasykami – Kino Letnie Sopot - Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:00
– Mamy COVID-ową wersję festiwalu, ale ludzie bardzo chętnie mierzą sobie temperaturę, bardzo chętnie sprawdzają, czy są zdrowi i z wielką przyjemnością zachowują dystans społeczny. Jestem bardzo szczęśliwy, że 13. edycja festiwalu się odbywa – mówił w Trójce Paweł Adamski, organizator festiwalu Kino Letnie Sopot - Zakopane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Ziemilski: szukam w filmie egzotyki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 10:49
– Filmowcy dzielą się na tych, którzy grzebią w tym, co znają i na tych, którzy rzucają się na coś zupełnie im obcego. Ja należę do tych drugich. Tak wyglądała moja historia z "Miejskimi kowbojami" – mówił w Trójce reżyser Paweł Ziemilski. Krótkometrażowy film dokumentalny można obejrzeć w czwartek 13 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" była moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:00
"Dolina Bogów" to polsko-amerykański film z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych. Światowa premiera obrazu odbyła się 17 września ubiegłego roku, ale w naszym kraju film pojawi się 21 sierpnia 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magnezja" – western na wschodnim podwórku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 17:00
– "Magnezja" jest filmem bardzo oryginalnym. To pogłębienie naszych fantazji filmowych – mówił w Trójce Maciej Bochniak kilka dni po zakończeniu prac nad swoim najnowszym obrazem, którego data premiery kinowej planowana jest na 2 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zieja", czyli historia kapłana niepokornego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 17:00
28 sierpnia na ekrany naszych kin wszedł film "Zieja", opowiadający o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR. 
rozwiń zwiń