100-lecie odzyskania niepodległości przez Irlandię

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 22:00
Ukraińska czy białoruska walka o niepodległość i rosyjski imperializm, na których skupiamy w Polsce uwagę – zapominając często o innych historiach. Tymczasem historie innych państw i krajów są nie mniej ciekawe.
Pomnik poświęcony Irlandczykom walczącym o nieodległość w Athlone
Pomnik poświęcony Irlandczykom walczącym o nieodległość w AthloneFoto: shutterstock.com/Roy Harris

shutterstock_Joan Baez 1200.jpg
Śpiewanie wolności, czyli Joan Baez w Lublinie

W roku 2021 przypada 100-lecie uregulowania kwestii irlandzkiej niepodległości i traktatu irlandzko-brytyjskiego, który zakończył trwającą od 1919 roku wojnę. 

– Można powiedzieć, że Irlandia to jedyny kraj, który po I wojnie światowej uzyskał niepodległość, kosztem zwycięskiego mocarstwa. Trzeba jednak powiedzieć, że ten proces był bardzo rozciągnięty w czasie. Symbolicznym zakończeniem go było wyjście Irlandii z Commonwealthu i ustanowienie republiki w 1949 roku – mówi Przemysław Biskup, analityk PISM.


Posłuchaj
51:55 2020_09_07 21_07_17_PR3_Klub_Trojki.mp3 100 lat niepodległej Irlandii (Klub Trójki)

 

Latem 1919 roku 15 tys. żołnierzy Irlandzkiej Armi Republikańskiej (IRA) stanęło naprzeciw 50 tys. żołnierzy brytyjskich. Dwuletnia wojna partyzancka przyniosła wiele ofiar po obu stronach. Irlandczycy wielokrotnie uciekali się do aktów terroru. W odpowiedzi, rząd w Londynie stosował szeroko zakrojone represje. Działania obu stron doprowadziły do wydarzeń tzw. "krwawej niedzieli", gdy oddziały popierających Wielką Brytanię Royal Irish Constabulary otworzyły ogień do tłumu w Dublinie, zabijając 12 osób. W odpowiedzi IRA doprowadziła 10 dni później do śmierci 17 żołnierzy brytyjskich.

Wojnę zakończył podpisany w grudniu 1921 roku traktat angielsko-irlandzki, jednocześnie powołujący do życia Wolne Państwo Irlandzkie (The Irish Free State), obejmujące 26 hrabstw południowych.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: Przemysław Biskup (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 7.09.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Usłyszcie mój krzyk! Samospalenie Ryszarda Siwca

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 05:50
- Ja Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze postanowiłem zaprotestować przeciwko totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa, opanowującego świat - napisał w pozostawionym liście. 8 września 1968 roku dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańska polityka według Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 22:00
Do wyborów prezydenckich w USA – jednym z najważniejszych (jeżeli nie na najważniejszym) kraju na świecie, zostały już tylko dwa miesiące. Jak fikcja mierzy się z prawdą w amerykańskich kampaniach prezydenckich? Jak wybory prezydenckie pokazuje nam Hollywood? – Polityka amerykańska jest teatrem – stwierdził krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" w filmie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 22:00
Powstanie "Solidarności" i porozumienia sierpniowe to jedne z największych polskich zwycięstw. Ten fragment naszej historii zainspirował bardzo wielu artystów, a zwłaszcza filmowców w Polsce i poza jej granicami.
rozwiń zwiń