Operacja Omar

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 22:15
Bab al-Hawa – Brama Wiatru: tak pięknie i poetycko nazywa się punkt graniczny między Syrią a Turcją. Tędy przechodzą tysiące uciekinierów, którzy uciekają przed koszmarem wojny domowej w Syrii. Tysiące innych, nie mogąc uciec, koczuje, czekając na jakąkolwiek szansę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/answer5

Omar Al-Halabi jest dziennikarzem, który przez dziewięć lat pokazywał i opisywał piekło wojny domowej w Syrii, piekło życia w bombardowanym Aleppo oraz piekło beznadziei Bab al-Hawa. Dziewięć lat próbował z niego wyrwać siebie i swoją rodzinę: żonę Asmę (także dziennikarkę) i dwóch synów, 9-letniego Ahmeda oraz 15-miesięcznego Abdelkadira. W końcu, tydzień temu udało się: Omar i jego bliscy są już w Polsce!


Posłuchaj
50:39 2020_09_08 21_07_24_PR3_Klub_Trojki.mp3 Blisko dwa lata trwały starania, aby wyciągnąć z ogarniętej wojną domową Syrii dziennikarza i jego rodzinę (Klub Trójki)

 

– Jestem szczęśliwy, że mogę być tutaj. Polska jest pięknym krajem i jest tu wiele wspaniałych osób, które wyciągnęły do mnie pomocną dłoń. Najważniejsze z nich to Karolina i Piotr – dziękuje Omar Al-Halabi. Chodzi o dziennikarkę Karolinę Bacę-Pogorzelską oraz reportera TVN Piotra Czabana, dzięki których determinacji syryjski dziennikarz i jego rodzina wyrwali się z piekła.

Cała akcja trwała blisko dwa lata. – Wszystko zaczęło się, kiedy w listopadzie 2018 roku zespół Roki, w którym Piotrek jest basistą, nagrał piosenkę "Aleppo umiera". To piosenka, która miała przypominać o tym, że w Syrii ciągle trwa wojna, a ludzie jakby o niej zapomnieli. I pod wideoklipem na YouTube pojawiła wiadomość od dziennikarzy syryjskich, którzy dziękują, za to, że w Polsce ktoś ciągle o tej wojnie pamięta. I jeśli ktoś jest ciekawy, co dzieje się w Syrii, oni są gotowi to zrobić – opowiada dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska.

W ten sposób Piotr Czaban nawiązał kontakt z Omarem Al-Halabi oraz jego żoną i zaczęła się ta polsko-syryjska przyjaźń. Reporter TVN postawił sobie za cel pomóc tej rodzinie. W pierwszym rzędzie chodziło o to, aby ich uratować, a potem – aby zastanowić się, gdzie mogą bezpiecznie żyć. Obecnie cała rodzina ma azyl polityczny w Polsce, a 9-letni Ahmed poszedł do szkoły.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Omar Al-Halabi (syryjski dziennikarz), Karolina Baca-Pogorzelska (dziennikarka), Paweł Brążkiewicz (arabista, tłumacz)
Data emisji: 8.09.2020
Godzina emisji: 21.07

pr/ml

Czytaj także

Jak pomóc Syrii i jej mieszkańcom?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
W przedwigilijnej audycji rozmawialiśmy o tym, jak pomagać ludziom na Bliskim Wschodzie. Wśród gości w studiu pojawili się ksiądz maronita, pracownik organizacji humanitarnej i dziennikarz Polskiego Radia, który właśnie wrócił z Aleppo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co naprawdę dzieje się w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 17:00
Dwa dni z siedmioletniej wojny w Syrii. Dni, które pokazują, jak informacja, wiadomość, news, staje się jednym z rodzajów broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z koronawirusem w Syrii i Libanie. Pomoc niesie polska organizacja

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 08:14
25 tysięcy syryjskich uchodźców w Libanie otrzyma nową pomoc od polskiej organizacji. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed koronawirusem, a także przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej bierze też udział w działaniach związanych z pandemią w samej Syrii.
rozwiń zwiń