Białoruś – ponad miesiąc protestów i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 22:15
Minął miesiąc i tydzień od wyborów prezydenckich w Białorusi. Zostały ewidentnie sfałszowane, co doprowadziło do wybuchu społecznych protestów, które trwają do dziś. Jednak Aleksander Łukaszenka wciąż rządzi krajem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LuPol

Kwestią równie ważną jest to, dlaczego dyktatura Aleksandra Łukaszenki się nie zawaliła, jakie czynniki spowodowały, że wciąż utrzymuje swoją władzę. – Trzeba pamiętać, że wybór Łukaszenki na pierwszą kadencję w 1994 r. był tak naprawdę jedynym sukcesem młodej białoruskiej demokracji. A właściwie do roku 2010 Łukaszenko genialnie wyczuwał duszę narodu białoruskiego – mówi Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii. – To się zmieniło, bo przyszło nowe, młode pokolenie, którego on nie rozumie – tłumaczy.


Posłuchaj
50:34 2020_09_17 21_08_11_PR3_Klub_Trójki.mp3 Podsumowanie czasu, jaki minął od ostatnich wyborów w Białorusi (Klub Trójki)

 

– Jeśli chodzi o sukcesję po Łukaszence, to najlepszą pozycję startową ma nomenklatura. A Rosjanie mają świetne orientację, co się dzieje w elicie władzy: mają tam wpływy znacznie większe niż Polska, Litwa, Unia Europejska czy Stany Zjednoczone. I prawdopodobnie będą tam przed nami – dodaje Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

– Rosja wyciągnęła wnioski z historii i nie chce zachować się tak, jak w 2014 r.na Ukrainie. Bardzo silnie stawia na proces zmiany konstytucji na Białorusi i nie bez powodu angażują się w to najważniejsi politycy: od Ławrowa do Putina – zgadza się Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Mury" - wersja białoruska/YouTube Stepan Nexta


***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Anna Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jerzy Marek Nowakowski (publicysta, były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 21.08

pr/ml

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Senat RP przyjął specjalną rezolucję

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 19:49
- W środę Senat przyjął rezolucję ws. wydarzeń na Białorusi. Rezolucja wzywa władze w Mińsku do zaprzestania represji i nawiązania dialogu z obywatelami, a prezydenta i rząd RP do wywarcia nacisku na białoruskie władze oraz zwołania RBN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wezwanie o "deeskalację napięć". Apel prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do władz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 16:55
O deeskalację napięć, zaprzestanie używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym, uwolnienie zatrzymanych uczestników protestów politycznych i zainicjowanie dialogu z narodem zaapelowali do władz Białorusi prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: wszystko wskazuje na to, że dojdzie do transferu władzy na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 19:10
- Wiele wskazuje na to, że władza Łukaszenki jest na tyle osłabiona, że dojdzie do pewnego rodzaju transformacji na Białorusi, a na pewno do transferu władzy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty przeciw Łukaszence. Publicysta: białoruski kąsek utknął Kremlowi w gardle

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 20:07
- Widzimy, że na Białorusi oprócz rządzących jest jeszcze 10 mln obywateli, którzy żądają swoich praw. W tej sytuacji białoruski kąsek utknął Kremlowi w gardle. Gdyby nie jawne wsparcie rosyjskie, Łukaszenka już dawno by upadł - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Łomanowski z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń