"Wiosna Solidarności" jesienią 1980

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 22:00
Wrzesień, październik i listopad 1980 roku były pierwszymi miesiącami tworzenia się ruchu społecznego pod auspicjami NSZZ "Solidarność". – To było tak, jakby w mroku nagle wybuchło światło – wspominał w Trójce Roman Bielański, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" w Zakładach Ursus.
24.09.1980 r. Przedstawiciele NSZZ Solidarność składają w Sądzie Wojewódzkim wniosek o rejestrację i statut Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Nz. od lewej Henryk Mażul, Lech Wałęsa, Marian Jurczyk.
24.09.1980 r. Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" składają w Sądzie Wojewódzkim wniosek o rejestrację i statut Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Nz. od lewej Henryk Mażul, Lech Wałęsa, Marian Jurczyk. Foto: PAP/Marek Broniarek

Posłuchaj
50:49 2020_09_24 21_08_05_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kwestia pamięci o "karnawale Solidarności" (Klub Trójki)

Człowiek z żelaza pap 1200.jpg
"Solidarność" w filmie

Kim byli pierwsi założyciele "Solidarności" w zakładach pracy? Jakie były ich nadzieje, złudzenia i ideały? Czego dotyczyły ówczesne dyskusje? Kiedy ten początkowy optymizm zaczął ulegać obawie przed zmiażdżeniem ruch solidarnościowego przez władze PRL siłą? Jak wyglądało tworzenie systemu myślenia o wspólnocie poza ramami ideologii komunistycznej? 

– Wtedy nie było jeszcze jasnej wizji, to po prostu się działo. Był ogromny entuzjazm. Spotykało się mnóstwo ludzi, najczęściej nieznajomych i pomysły były najdziwniejsze – opowiadał Roman Bielański. 

Owe "wiosenne" miesiące 1980 roku były czasem, gdy Gdańsk był stolicą nowej Polski. – Początek września, kiedy NSZZ "S" powstawały w całym kraju, nie przedstawiałem się jako członek KSS KOR. Ludzie byli poddani propagandzie. Myślano, że to agenda światowego imperializmu. Wiarygodność zdobyłem tym, że w sierpniu byłem dwa razy w Stoczni Gdańskiej. Gdańsk był legitymacją – mówił działacz KSS KOR Lech Dymarski.

Stanisław Kruszyński | Karnawał "Solidarności" | "Solidarność"/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Wanda Zwinogrodzka (teatrolog), Roman Bielański (jeden z założycieli NSZZ "S" w Zakładach Ursus), Lech Dymarski (działacz KSS KOR), Mateusz Wyrwich (dziennikarz)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 21.08

kr

Czytaj także

Strajk w Stoczni Szczecińskiej. Kulisy wydarzeń z sierpnia 1980 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 22:03
Strajk w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się 18 sierpnia 1980 roku. – Pierwsze spotkanie zrobiliśmy już w czerwcu. Stocznia miała dobre wyniki pracy, ale ludzie mało zarabiali. Ciągle żyliśmy tym, co wywalczyliśmy w 1971 roku, choć kolejne przywileje były dobierane – wspomina Stanisław Wądołowski, lider strajku w szczecińskiej Stoczni im. Warskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiem postulatów – rola Huty Warszawa w wydarzeniach sierpnia '80

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:40
Zbliża się 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś – ponad miesiąc protestów i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 22:15
Minął miesiąc i tydzień od wyborów prezydenckich w Białorusi. Zostały ewidentnie sfałszowane, co doprowadziło do wybuchu społecznych protestów, które trwają do dziś. Jednak Aleksander Łukaszenka wciąż rządzi krajem.
rozwiń zwiń