Niemcy i Polska: polityka historyczna naszego zachodniego sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 22:15
Niemcy były, są i będą naszym największym sąsiadem Polski. Polskę i Niemcy zawsze będą łączyły pozytywne i negatywne sprawy, będzie nas łączyła, ale i dzieliła, historia. Jaka jest polityka historyczna współczesnych Niemiec, jakie w niej miejsce zajmuje Polska?
Niemiecka polityka historyczna jest bardzo subtelna
Niemiecka polityka historyczna jest bardzo subtelnaFoto: Glowimages.com

– Nigdy nie zadawaliśmy sobie w Polsce pytania, na ile temat historii, temat II wojny światowej jest przemyślany i prowadzony w kręgach politycznych naszego niemieckiego sąsiada. Widać, że za czasów kanclerskich Helmuta Kohla zaczyna się myślenie, ale także działanie, w kierunku opowiadania pozytywnych aspektów historii Niemiec, np. o opozycji przeciwko narodowemu socjalizmowi – mówi Hanna Radziejowska, dyrektorka oddziału Instytut Pileckiego w Berlinie.


Posłuchaj
50:45 2020_09_28 21_08_26_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polityka historyczna Niemiec 80 lat temu i dziś (Klub Trójki)

– Jeżeli mówimy o polityce historycznej Niemiec, musimy sobie od razu powiedzieć, że mówimy o pewnych niezwykle subtelnych mechanizmach oraz instytucjach uruchamiających te mechanizmy. To jest bardzo subtelna gra dyplomatyczna, która nie ma nic wspólnego z prymitywną, natrętną propagandą w stylu putinowskim – tłumaczy Mateusz Werner z Instytut Pileckiego.

– Współczesne Niemcy to bardzo fajny kraj, społeczeństwo, które włożyło dużo wysiłku, żeby zbudować demokrację opartą na wzorach amerykańskich. A zarazem była i jest problemem zdolność do opowiedzenia historii II wojny światowej, o tym, co Niemcy zrobili w okupowanej Polsce, pamięć o polskich, żydowskich ofiarach – dodaje Hanna Radziejowska.


***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego, dyr. oddziału w Berlinie), Mateusz Werner (Instytut Pileckiego)
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 21.07

pr/ml

Czytaj także

Prof. Kucharczyk: w 1939 roku do Polski weszli Niemcy wychowani na antypolonizmie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:06
- Niemcy, którzy przyszli na nasze ziemie we wrześniu 1939 roku, to było pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej. To byli inni Niemcy niż ci zapamiętani przez Polaków z czasów pierwszej wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy prowadziły przeciwko Polsce wojnę rasową". Brytyjski historyk o II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 12:05
- Dla Niemców wojna z Polską we wrześniu 1939 r. miała charakter walki rasowej, stąd było tak dużo - nieproporcjonalnie więcej niż np. we Francji - zbrodni na ludności cywilnej czy jeńcach wojennych - uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badacz strat wojennych: zatrudnić naukowców i stworzyć repozytorium danych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 09:00
- Dane dotyczące naszych strat w dziedzinie dzieł sztuki po II wojnie światowej zostały zaniżone - mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Kudelski z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
rozwiń zwiń